RegionalneKrakówNa co zwracać uwagę latem? GOPR radzi

Na co zwracać uwagę latem? GOPR radzi

Pogoda na wyjścia w góry robi się coraz bardziej atrakcyjna, a to oznacza dużo więcej pracy dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak co roku na wakacje, ratownicy ostrzegają i apelują o ostrożność.

Na co zwracać uwagę latem? GOPR radzi
Źródło zdjęć: © Fotolia
Robert Kulig

29.06.2015 | aktual.: 30.06.2015 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Wędrówka górskimi szlakami latem i zimą to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu, ale tym wędrówkom mogą towarzyszyć zagrożenia czy wypadki. Aby unikać tych zagrożeń każdą wyprawę w góry należy starannie przygotować. Dostępne przewodniki i mapy turystyczne dostarczą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać i ile nam to zajmie czasu – poinformowała beskidzka grupa GOPR.

Jak informują ratownicy-ochotnicy, podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to: przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - czy stokiem leśnym, grzbietami czy halami itp.

- Ważne jest ustalenie sieci schronisk turystycznych, czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki – dodają GOPR-owcy.

Najważniejszą rzeczą podczas planowania górskich wycieczek, to wyjście jak najwcześniej tak, aby wrócić przed zmrokiem.

- Wędrując górskim szlakiem turystycznym podziwiamy przyrodę, widoki, panoramę gór, ale też musimy cały czas orientować się w terenie i znać nasze aktualne miejsce pobytu, a więc: znać kierunki stron świata, w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku. Pamiętać, jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak - grzbiet, po stoku, polana, hala, partie leśne itp. Znać aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję - zawrócić czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki – przekazują beskidzcy ratownicy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Komentarze (0)