Trwa ładowanie...
d49f4ky

Młode orły rozwinęły skrzydła w Karpatach

Trzy młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach. Śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę były przyczyną słabych lęgów - powiedział Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.

d49f4ky
d49f4ky

- Dwa młode orły pojawiły się w Beskidzie Niskim, a jeden w Bieszczadach. Do zimy będą jeszcze przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata - powiedział Stój.

Ornitolog podkreślił, że w tym roku lęgi były kilkakrotnie mniejsze niż w innych latach. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło sześć młodych orłów, rok wcześniej 12. Pod koniec lat 90. był rok, w którym gniazda w Karpatach opuścił tylko jeden orzeł.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach.

d49f4ky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49f4ky
Więcej tematów