Trwa ładowanie...
dkeihoz

Górale uczcili pamięć ks. Tischnera

Modlitwą oraz góralską muzyką, śpiewem i tańcem - którą umiłował ks. prof. Józef Tischner, górale uczcili w sobotę pamięć o księdzu filozofie, w jego rodzinnej miejscowości - Łopusznej na Podhalu, gdzie trwa "Festiwal Tischnerowski".

dkeihoz
dkeihoz

W poniedziałek mija 10. rocznica śmierci ks. Tischnera - filozofa, teologa, publicysty i pisarza, autora "Etyki solidarności".

- Wszystkie drogi prowadzą do domu, gdzie zawsze się wraca. Ks. Tischner wracał tu bardzo często, a jego ślady widoczne są w Łopusznej na każdym kroku" - powiedział producent Festiwalu Tischnerowskiego, Piotr Uss-Wąsowicz. - Dla nas Łopuszna jest synonimem Tischnera - dodał.

Festiwal Tischnerowski w Łopusznej rozpoczął się w Dworku Tetmajerów, gdzie otwarto dwie wystawy poświęcone ks. Tischnerowi. Pierwsza z nich prezentuje portrety księdza, autorstwa Mariana Gromady, na drugiej znalazły się plakaty oraz grafiki i rysunki prezentujące myśli filozoficzne ks. Tischnera, wykonane przez dzieci ze szkół noszących imię księdza Tischnera. Zaprezentowano też film zatytułowany "Tischner - życie w opowieściach" w reżyserii Artura Więcka "Barona".

Uroczystą mszę świętą w kościele w Łopusznej w intencji ks. prof. Tischnera miał celebrować kard. Stanisława Dziwisz, który nie dotarł na uroczystość. Po uroczystej mszy świętej w kościele odtworzono jedno z kazań wygłoszonych w gwarze góralskiej przez ks. Tischnera w tym miejscu.

dkeihoz

Wieczorem, na scenie przed Dworem Tetmajerów w Łopusznej rozpoczął się koncert zatytułowany "Górale księdzu Tischnerowi". Na scenie wystąpiły zespoły regionalne z Orawy, Spisza i Podhala oraz Trebunie-Tutki.

O godzinie 22.00 na cmentarzu w Łopusznej, gdzie spoczywa ks. Tischner, rozpocznie się modlitwa przy jego grobie, którą zakończy koncert "Niech się niesie nuta do nieba" w wykonaniu zespołów regionalnych.

"Festiwal Tischnerowski" zakończy się w poniedziałek w Łopusznej.

Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 roku w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej koło Nowego Targu, gdzie jego ojciec był kierownikiem szkoły, a matka nauczycielką. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 roku, Tischner postanowił wstąpić do seminarium.

dkeihoz

Przez rok Józef Tischner studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie w latach 1950-1955 odbył studia na Wydziale Teologicznym UJ. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu 1955 roku.

Później ks. Tischner kontynuował studia w Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej a następnie, od 1957, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 roku obronił pracę doktorską. Od 1982 był kilkakrotnie dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.

dkeihoz

W 1980 roku, kiedy Tischner został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze św. pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Ks. Tischner jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku", w której bohaterami są znani górale, którym ksiądz Tischner przyporządkował poglądy greckich filozofów. W 1981 r. został kapelanem zjazdu Solidarności.

We wrześniu 1999 r. ks. Tischner otrzymał Order Orła Białego. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat na raka krtani. Został pochowany w rodzinnej wsi, Łopusznej koło Nowego Targu.

dkeihoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkeihoz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj