Trwa ładowanie...

Dysleksja - z tym problemem walczy wielu rodziców. "Symptomy pojawiają się wcześnie"

Płacz, zarwane noce i dziesiątki godzin poświęconych nauce - to chleb powszedni dzieci z dysleksją, zaburzeniem przeszkadzającym w czytaniu i pisaniu. Rodzice, mimo starań, często są bezradni. Ale można poprosić o pomoc specjalistę.

Dysleksja - z tym problemem walczy wielu rodziców. "Symptomy pojawiają się wcześnie"Źródło: Fotolia
d1uy01b
d1uy01b

- Zostałam wezwana do nauczycielki z języka polskiego, ponieważ mój syn nie radził sobie na lekcjach. Zasugerowała mi, żebym zamiast chodzić do kosmetyczki, posiedziała z Jasiem nad książkami, ponieważ nie potrafi pisać - mówi Marta Chłopek, mieszkanka Krakowa. - Krew mnie zalała, ponieważ specjalnie zwolniłam się z całego etatu, żeby codziennie z nim siedzieć nad lekcjami. Nie było dnia, bym nie pomagała mu w nauce przez kilka godzin - dodaje.

Dopiero po konsultacji z psychologiem, okazało się, że Jasiek ma dysleksję, czyli trudności w nauce czytania i pisania. Zaburzenie, na które cierpi ok. 2 miliony osób w Polsce.

- Mimo wyrzeczeń, poprawa była znikoma. Nie odnosiliśmy żadnego sukcesu. Wtedy zrozumiałam, że nie jest to tylko problem dziecka i szykanowania go w szkole, ale również rodziców i całego mojego otoczenia. Zaczęliśmy pracować nad zaburzeniem, zmieniliśmy Jaśkowi szkołę - wspomina Marta.

Do dzisiaj nie ma skutecznej metody walki z tym zaburzeniem. Najbliżej rozwiązania problemu są psychologowie z Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Twierdzą, że problem w funkcjonowaniu móżdżku odpowiedzialnego za procesy czytania i pisania, powstał już w płodzie dziecka. W wyniku tej komplikacji, dzieci potrzebują dużo czasu, by opanować pozornie łatwą umiejętność.

d1uy01b

- Symptomy pojawiają się wcześnie. Zwykle dziecko nie chce bawić się klockami czy wiązać butów. Może nie zapamiętywać wierszyków. Dlatego osoby z dysleksją wymagają długofalowych i systematycznych terapii. Ponieważ niektóre funkcje są wykształcone poniżej norm spodziewanych dla danego wieku - mówi Marta Badowska z Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

- Musimy wyzbyć się lenistwa i codziennie pracować z dzieckiem, by nasze działania przyniosły efekty - dodaje Badowska.

Teraz, by zachęcić rodziców do pracy, w Krakowie rozpoczął się tydzień walki z dysleksją pod hasłem "Mogę. Umiem. Potrafię!".

Od poniedziałku do piątku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Krakowie, rodzice, nauczyciele i uczniowie, mogą wziąć udział w warsztatach i spotkaniach na temat szczegółowej analizy i diagnozy dysleksji.

d1uy01b

Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają również do skorzystania ze specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi.

Rodzice, którzy chcą poradzić się specjalisty, mogą przyjść na dzień otwarty 7 października od 8.00 - 18.00 przy ul. Gertrudy 2.

- Konsultujemy regularnie z psychologiem wszystkie zagadnienia i wątpliwości, dzięki czemu widzimy postępy. Gdyby nie praca ze specjalistą, mielibyśmy duże problemy z osiągnięciem takiego sukcesu. Teraz nawet nauka języków obcych, dzięki odpowiedniej metodzie, idzie łatwiej - relacjonuje Marta Chłopek.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1uy01b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uy01b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj