Trwa ładowanie...

Kraków. Abp Marek Jędraszewski pozostanie w miejskiej kapitule?

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie chce usunięcia metropolity krakowskiego z kapituły przyznającej medal Cracoviae Merenti. W środę Rada Miasta zajmie się wnioskiem o wyrzucenie duchownego z grona osób, które przyznają odznaczenie.

Kraków. Abp Marek Jędraszewski pozostanie w miejskiej kapitule?Źródło: East News, fot: Andrzej Banas/Polska Press/East News
da0wq6v
da0wq6v

- Rozumiem, że można się nie zgadzać z niektórymi wypowiedziami księdza arcybiskupa, ale nie jest to powód, żeby go usuwać z kapituły najwyższego odznaczenia krakowskiego - stwierdził na antenie "Radia Kraków" Jacek Majchrowski. Prezydent miasta, podobnie jak radni PiS, stwierdził że wniosek radnego Dominika Jaśkowca jest ukierunkowany na "działanie polityczne".

- Byłem w kapitule z kardynałem Macharskim, kardynałem Dziwiszem, teraz jestem z arcybiskupem Jędraszewskim. Może za jakiś czas przyjdzie kolejny metropolita. Jak do Krakowa wróci ksiądz Ryś, którego wszyscy uwielbiają, to znowu zmienimy uchwałę? - stwierdził Majchrowski. Mimo to włodarz miasta zapewnił, że każdy przedstawiciel jego klubu w Radzie Miasta będzie mógł głosować jak chce.

Radny Jaśkowiec w połowie października złożył wniosek o usunięcie z kapituły nagrody Cracoviae Merenti abp Marka Jędraszewskiego. - Uważam, że ze względu na bardzo kontrowersyjne wypowiedzi i działania poniżające ludzi o innych poglądach abp Marek Jędraszewski nie powinien zasiadać w kapitule najważniejszego, honorowego odznaczenia przyznawanego w Krakowie - mówił samorządowiec.

Koalicja z Gowinem przeciwko PiS? Kidawa-Błońska komentuje

da0wq6v

Wniosek radnego z PO został skrytykowany przez przedstawicieli PiS w Radzie Miasta. - To kolejne polityczne działanie przewodniczącego. Wcześniej nie podobały mu się poglądy ojca Agnieszki Radwańskiej, przez co nie dostała ona honorowego obywatelstwa miasta - mówił pod koniec października Michał Dwernicki.

Arcybiskup Marek Jędraszewski. Kim jest kontrowersyjny duchowny?

Arcybiskup Jędraszewski od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Ostatnio głośny echem odbił się list krakowskiego metropolity do prezydenta miasta. Poprosił w nim o przekazanie działek pod budowę kościoła w Bronowicach. Wcześniej na tym terenie znajdował się motel Krak, jednak po jego likwidacji mieszkańcy domagali się powstania parku. Duchowny miał liczyć na bardzo dużą, bo aż 98-procentową, bonifikatę za działkę nieopodal centrum Krakowa.

Jednak miasto nie przychyliło się do prośby krakowskiego metropolity. - Nie rozważamy sprzedaży Kościołowi wskazanych działek, ponieważ są one objęte roszczeniami dawnych właścicieli – przekazała rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek. Dodała, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych działki te są własnością gminy i mogą być zagospodarowane – ma tam powstać park.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da0wq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da0wq6v
Więcej tematów