Trwa ładowanie...

Krajowy Rejestr Długów: zadłużenie w sektorze rolniczym sięga 412,5 mln złotych

Według raportu Krajowego Rejestru Długów zadłużenie rolników sięga nawet 412,5 mln złotych. Wynika głównie z suszy, niskich cen skupu produktów i ASF.

Share
Krajowy Rejestr Długów: zadłużenie w sektorze rolniczym sięga 412,5 mln złotych
Źródło: iStock.com
d178r35

Krajowy Rejestr Długów: średni dług jednego rolnika wynosi około 49 tysięcy złotych

Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie w sektorze rolniczym sięga 412,5 miliona złotych. Średnio dług jednego rolnika wynosi około 49 tysięcy złotych. Przeważającą część długu (266 mln złotych) stanowią zobowiązania wobec banków, firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych. Najwięcej zadłużonych rolników mieszka w województwie mazowieckim – jest tam aż 1358 zadłużonych osób, wielkopolskim – 997 rolników i śląskim – 678 rolników. Rekordowy dług ma jednak gospodarz z województwa śląskiego – aż 10,7 mln złotych.

Czym spowodowane jest tak wielkie zadłużenie rolników?

Problemem jest tegoroczna susza, której skutki dotknęły nie tylko Polskę, ale i Francję, Belgię, czy Holandię. Tegoroczne plony obniżone są przynajmniej o 20% w stosunku do średnich plonów z zeszłych lat. Zadłużenie wynika też często z niskich cen skupu niektórych produktów i długich terminów oczekiwania na zapłatę od przetwórców. Skutki afrykańskiego pomoru świń również dotknęły hodowców zwierząt.

"Rolnicy płacą, kiedy sami otrzymują zapłatę, a jeśli zakontraktują się na dostawy płodów rolnych i nie dotrzymają umowy, na przykład z powodu suszy, to ponoszą kary finansowe, na które muszą zaciągać nowe pożyczki." – czytamy w raporcie.

Udział w zadłużeniu wobec rolnictwa mają również hurtownie spożywcę oraz firmy handlujące płodami rolnymi i żywymi zwierzętami.

d178r35

Podziel się opinią

Share
d178r35
d178r35
Więcej tematów