USA upomniane przez Chiny. Chodzi o testy broni jądrowej
Chiny wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania moratoriów na testy broni jądrowej. Apel to reakcja na decyzję Donalda Trumpa o wznowieniu amerykańskich prób nuklearnych.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zażądało od USA przestrzegania międzynarodowych zobowiązań dotyczących broni jądrowej. Oświadczenie Chin jest odpowiedzią na zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o wznowieniu amerykańskich prób nuklearnych.
- Chiny mają nadzieję, że zarówno Korea Południowa, jak i Stany Zjednoczone będą sumiennie wypełniać swoje zobowiązania dotyczące nierozprzestrzeniania broni jądrowej i podejmować działania sprzyjające pokojowi i stabilności w regionie - powiedział rzecznik resortu dyplomacji Guo Jiakun podczas regularnego briefingu.
Szarpanina w lokalu między radnym a nową burmistrz
Podkreślił też, że "Chiny podążają drogą pokojowego rozwoju (...) i zawsze są ostoją pokoju i spokoju w regionie".
USA wznowią próby
W czwartek Trump ogłosił na platformie Truth Social, że "z powodu programów testowych innych krajów, polecił Ministerstwu Wojny rozpoczęcie testowania (amerykańskiej) broni jądrowej na równych zasadach".
"Proces ten rozpocznie się natychmiast" - poinformował, nie podając jednak konkretnych przykładów państw.
Jak wynika z wypowiedzi Trumpa, USA zgodziły się również na budowę południowokoreańskich okrętów podwodnych z napędem atomowym.