PolskaKrajobraz po wyborach

Krajobraz po wyborach

(PAP)
W większości dużych miast prezydent zostanie wybrany w II turze wyborów - wynika z nieoficjalnych danych. Wiadomo, ze prezydentów wybrano już w Katowicach, Gdyni, Opolu i - zapewne - w Gorzowie oraz Koszalinie.

28.10.2002 | aktual.: 28.10.2002 22:56

KATOWICE: Zwyciężył dotychczasowy prezydent miasta Piotr Uszok (bezpartyjny, w poprzednich wyborach rekomendowany przez AWS). Z szacunków wynika, że głosowało na niego około 52-54%. wyborców.

OPOLE: Nowym prezydentem będzie Ryszard Zembaczyński, popierany przez PO były wojewoda opolski. W głosowaniu otrzymał on prawie 66% głosów.

GDYNIA: 77% głosów w wyborach na prezydenta dostał dotychczasowy prezydent miasta Wojciech Szczurek z prawicowego Komitetu Wyborczego "Samorządność" - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza.

GORZÓW: Drugiej tury raczej nie będzie. Według nieoficjalnych wyników, 50% głosów w wyborach prezydenta tego miasta nieznacznie przekroczył Tadeusz Jędrzejczak (SLD-UP).

KOSZALIN: Również w Koszalinie prawdopodobnie nie będzie drugiej tury. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ponad 50% poparcie w wyborach na prezydenta miasta zdobył Mirosław Mikietyński z porozumienia PO-PiS.

ZIELONA GÓRA: Tam pewna jest już druga tura. Pierwsze miejsce, z poparciem na poziomie 40%. zajął dotychczasowy prezydent miasta, kandydat SLD-UP Zygmunt Listowski, na drugim znalazła się z ok. 30% głosów Bożena Ronowicz - kandydatka Komitetu Sprawiedliwa i Prawa Zielona Góra.

CZĘSTOCHOWA: Będzie druga tura wyborów prezydenckich: kandydat Wspólnoty Samorządowej Tadeusz Wrona prowadzi w dotychczasowych obliczeniach nad kandydatem koalicji SLD-UP, Zdzisławem Wolskim.

BYDGOSZCZ: Po sprawdzeniu około 75% protokołów z obwodowych komisji wyborczych, wyniki zapowiadają drugą turę wyborów prezydenckich. Pierwsze miejsce, z poparciem na poziomie nieco ponad 40%, zajął dotychczasowy prezydent miasta, kandydat SLD-UP Roman Jasiakiewicz. Na drugim miejscu, z ok. 18% poparciem, jest Konstanty Dombrowicz - kandydat Bydgoskiego Porozumienia Obywatelskiego, utworzonego pod egidą Platformy Obywatelskiej.

LUBLIN: Najprawdopodobniej dojdzie do II tury wyborów. Zdecydowaną przewagę mają urzędujący obecnie prezydent, kandydat prawicowego komitetu Prawo i Rodzina - Andrzej Pruszkowski, i były wicewojewoda lubelski, kandydat SLD-UP Wiesław Brodowski.

POZNAŃ: Ryszard Grobelny - popierany przez PO - zdobył 38%. głosów. Do drugiej tury wszedł także Wojciech Kaczmarek, kandydat niezależny - wynika z danych zebranych przez lokalny dodatek "Gazety Wyborczej".

OLSZTYN: Czesław Jerzy Małkowski (SLD-UP) i Jerzy Szmit (Komitet Wyborczy Praworządność, związany z PiS-em) będą walczyć w drugiej turze o fotel prezydenta Olsztyna.

GDAŃSK: W drugiej turze w Gdańsku spotkają się najprawdopodobniej Paweł Adamowicz (PO), oraz Marek Formela (SLD-UP) lub polityk UW Bogdan Borusewicz z Obywatelskiego Komitetu Bogdana Borusewicza.

SZCZECIN: Do drugiej tury przejdą zapewne Marian Jurczyk, na którego miało głosować ponad 27 tys. wyborców oraz obecny prezydent miasta startujący z ramienia SLD-UP Edmund Runowicz - ponad 23 tys. głosów.

BIELSKO-BIAŁA: Antoni Kobielusz, kandydat SLD-UP, i Jacek Krywult, popierany przez Platformę Obywatelską i środowiska biznesu, spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta - wynika z nieoficjalnych wyników zdobytych w Miejskiej Komisji Wyborczej.

ŁÓDŹ: W drugiej turze spotkają się Krzysztof Jagiełło (SLD-UP) oraz lider ZChN Jerzy Kropiwnicki (Łódzkie Porozumienie Obywatelskie)

KIELCE: Włodzimierz Stępień (SLD-UP) zdobył 38,38% głosów. Do drugiej tury wszedł też Wojciech Lubawski (Porozumienie Samorządowe), który otrzymał 35,18% głosów - podała nieoficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Stępień jest urzędującym prezydentem Kielc. Lubawski był wojewodą świętokrzyskim za czasów gabinetu Jerzego Buzka.

RZESZÓW: W drugiej turze spotkają się poseł Tadeusz Ferenc z SLD-UP i obecny prezydent Andrzej Szlachta z Rzeszowskiego Porozumienia Prawicy.

BIAŁYSTOK: Przesądzona jest druga tura wyborów prezydenckich. Spotkają się w niej dotychczasowy prezydent Ryszard Tur (Białostockie Porozumienie Prawicy - koalicja m.in PO, ZChN oraz SKL-RNP) oraz Zbigniew Puchalski (SLD-UP).

KRAKÓW: Do Miejskiej Komisji Wyborczej dotarły już wszystkie protokoły. Wyników jeszcze nie ma: w nocy, w kilku komisjach obwodowych w dzielnicy Podgórze, z powodu wichury nie było prądu. Tam głosy liczono przy świeczkach. Jednak według "Gazety Wyborczej", w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się najprawdopodobniej Józef Lassota (Twoje Miasto, UW), który uzyskał 24,35%. głosów i prof. Jacek Majchrowski (Przyjazny Kraków, popierany przez SLD-UP i PSL), którego poparło 21,02% głosujących. Trzecie miejsce miał zająć Jan Rokita (PO) z wynikiem 18, 52%, a czwarte Zbigniew Ziobro (PiS) - 12,29%.

Najprawdopodobniej będzie II tura w Warszawie - twierdzi członek miejskiej komisji wyborczej, Maciej Kozłowski. Według Warszawskiego Komisarza Wyborczego Józefa Medyka, wyniki wyborów na prezydenta Warszawy poznamy najwcześniej we wtorek rano.

Według wstępnych, nieoficjalnych danych PKW, zebranych na podstawie obliczeń wyników wyborów na prezydenta w 13 miastach na prawach powiatu, frekwencja wyborcza w wyborach samorządowych wyniosła 36,88%.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)