Mali
Zawierucha w Mali zaczęła się w 2012 r., gdy Tuaregowie - wędrowny lud Sahary - postanowili zawalczyć o własne państwo, Azawad. Dzięki przymierzu z islamistami i napływowi broni zrabowanej w Libii, szybko dali popalić słabej malijskiej armii. Wkrótce jednak sojusznicy się pokłócili i to radykalne grupy jak Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) czy jej odnoga - Ruch na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) przejęły całkowitą kontrolę nad opanowanymi terenami. Sytuacja stanęła na ostrzu noża. W centrum Afryki formowała się baza wypadowa dżihadystów.
W ubiegłym roku do Mali swoje wojska wysłał Paryż. Afrykański kraj to była kolonia Francji, nadal powiązana z nią różnymi interesami. Operacje francuskich żołnierzy okazały się skuteczne, odbijano kolejne miasta.
Nie znaczy to jednak, że pustynni dżihadyści odpuścili. AQIM to nadal groźna filia Al-Kaidy. A do Mali, po krótkim okresie spokoju, znów wracają walki. Islamiści nadal planują ponieść przez kraj swoje czarne flagi.
Na zdjęciu: kadr z filmu zamieszonego na stronach dżihadystów - rzekomo pokazuje członków AQIM przygotowujących się do walk w Mali; 2013 r.
(Na podstawie: "Country Reports on Terrorism", state.gov, PAP, Reuters, Wikipedia, WP.PL / mp)