Trwa ładowanie...
d40yewi
d40yewi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kościół potępia publikowanie karykatur Mahometa

Litewski kościół potępia publikowanie w prasie karykatur proroka Mahometa. Szydzenie z człowieka albo religii nie można usprawiedliwiać wolnością słowa - oznajmił w wywiadzie dla litewskiego portalu internetowego "Delfi" jeden z hierarchów litewskiego kościoła, kowieński arcybiskup Sigitas Tamkeviczius.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d40yewi

Zaznaczył on, że "niezrozumiałe jest dla niego stanowisko wysokich urzędników Unii Europejskiej i niektórych państw". Politycy powinni byli niedwuznacznie oświadczyć, że to jest zło, a zło nie jest tolerowane, gdyż może się ono obrócić przeciwko nim - uważa arcybiskup Tamkeviczius.

Według Tamkevicziusa błąd popełniły nie tylko dzienniki zamieszczające karykatury, ale też ich obrońcy. W prasie nie powinno być miejsca na szyderstwa z symboli religijnych. To obraża bardzo wiele osób i nie sprzyja obecnemu postępowi na świecie - powiedział Tamkeviczius.

W poniedziałek litewski dziennik "Respublika" na pierwszej stronie zamieścił jedną z karykatur proroka Mahometa. Żaden z wysokich litewskich urzędników państwowych na to nie zareagował.

d40yewi

W specjalnym komunikacie wydanym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podkreślono, że "prawo do wolności myśli i przekonań, usankcjonowane przez Deklarację Praw Człowieka, nie może oznaczać prawa do obrażania uczuć religijnych wierzących". Watykan dodał, że zasada ta odnosi się do każdej religii i przypomniał o potrzebie wzajemnego szacunku między ludźmi, który sprzyja pokojowi między jednostkami i narodami. Stolica Apostolska skrytykowała zarówno publikacje karykatur Mahometa, jak gwałtowne protesty w reakcji na nie.

Tydzień temu unijny komisarz ds. sprawiedliwości i wolności obywatelskich Franco Frattini uznał karykatury Mahometa opublikowane w duńskim dzienniku za "mało stosowne, nawet biorąc pod uwagę fakt, że ta satyra była wymierzona w zdeformowaną interpretację religii, interpretację, którą stosują terroryści do rekrutowania młodych fanatyków, gotowych nawet na śmierć". Podkreślił też, że rozumie frustrację społeczności muzułmańskich z powodu tych karykatur. Ale mimo to w żaden sposób nie można - jego zdaniem - usprawiedliwić reakcji, jakie te karykatury wywołują.

W podobny sposób wypowiedziała się Komisja Europejska. Komisja jest świadoma tego, że karykatury obraziły wielu muzułmanów na całym świecie - oświadczył rzecznik KE Johannes Laitenberger. Ale jakiekolwiek uczucie niesprawiedliwości - prawdziwe, czy też postrzegane jako takie - nie tłumaczy aktów przemocy, z jakimi mieliśmy do czynienia - dodał rzecznik.

d40yewi

Podziel się opinią

Share

d40yewi

d40yewi
Więcej tematów