Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Brak chętnych na szczepionki. A Polska musi kupować kolejne

Polska odsprzedała miliony szczepionek przeciw COVID-19. To efekt małego zainteresowania przyjmowaniem preparatu. Tymczasem trzeba kupować kolejne dawki, które zostały zakontraktowane u producentów.

Mimo słabego zainteresowania szczepionkami Polska nadal musi kupować dawki Mimo słabego zainteresowania szczepionkami Polska nadal musi kupować dawki Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d1ho7fa
d1ho7fa

Prawie 52 miliony dawek szczepionek przeciw COVID-19 do tej pory trafiło do Polski. Zakontraktowanych było około 100 milionów - podaje wyborcza.pl.

Tymczasem zainteresowanie przyjmowaniem preparatów spada.

Z ustaleń portalu wynika, że dzienna liczba osób, która decyduje się na zaszczepienie przeciwko koronawirusowi nie przekracza 60-70 tysięcy. Dla porównania w szczytowym okresie zainteresowania wynosiła ponad 500 tysięcy.

Zobacz także: To już początek czwartej fali COVID-19? Minister zdrowia wyjaśnia

Koszty przechowywania i utylizowania niewykorzystanych dawek nie są małe. To zmusiło Polskę do odsprzedaży preparatu. Sprzedano już 5 milionów dawek. Trafiły one do Hiszpanii, Portugalii, Norwegii i Australii.

d1ho7fa

COVID-19. Szczepionki zalegają w magazynach

Z informacji "Wyborczej" wynika, że w magazynach zalega ponad 10 milionów niewykorzystanych dawek szczepionki na koronawirusa. A będzie ich przybywać, gdyż Polska musi skupować już zakontraktowane ilości preparatu.

"Polska musi wykupić zakontraktowane dawki – jest to zobowiązanie wynikające ze złożonych zamówień" - napisało "Wyborczej" ministerstwo Zdrowia.

Jak jednak dodali przedstawiciele resortu, w niektórych przypadkach możliwe jest odstąpienie lub przekazanie puli dawek na etapie producenta, czyli bez dostarczania ich do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj