Koronawirus. Zmiany w systemie szczepień. Nowe punkty
Jeszcze w tym tygodniu do Polski ma dotrzeć milion szczepionek na COVID-19. Jak informowała w zeszłym tygodniu redakcja Wirtualnej Polski, rząd chce przyspieszyć szczepienia. W związku z tym pojawia się wiele pomysłów ze strony rządzących. Jednym z nich jest przeprowadzania szczepień nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale także m.in. w centrach handlowych.
Rząd we wtorek ma ogłosić zmiany w szczepieniach. - Około godziny 15 na konferencji zostanie przedstawiony nowy harmonogram i zmiany, które będą wprowadzone - przekazał w Radiu ZET Michał Dworczyk.
Jak szacuje rząd, do Polski w kwietniu ma dotrzeć prawie 8 mln szczepionek na COVID-19 - jest to najwięcej od początku rozpoczęcia akcji szczepiennej w naszym kraju. Dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie szczepień.
Według informacji WP w Polsce ma ruszyć powszechna rejestracja na szczepienia na COVID-19. W rozmowie z redakcją Michał Dworczyk przekazał, że rząd rozważa rezygnację z zapisów z I, II i III etapu Narodowego Programu Szczepień. Rejestracja byłaby możliwa dla wszystkich osób, które chcą przyjąć preparat na COVID-19.
Zobacz też: Atak koronawirusa nie słabnie. O kościołach dr Grzesiowski mówił wprost
Koronawirus. Rząd chce przyspieszyć szczepienia na COVID-19
Wprowadzenie zapisów populacyjnych to jednak niejedyny pomysł na przyspieszenie szczepień w Polsce. Rząd chce umożliwić wykonywanie szczepień dla osób, które nie są lekarzami. Mowa o ratownikach medycznych, pielęgniarkach, studentach medycyny raz farmaceutach.
Władza chce także, aby szczepienia mogły być przeprowadzane w aptekach. Jak przekazał "Dziennik Gazeta Prawna", punkty szczepienne mają być także organizowane w szkołach oraz w dużych zakładach pracy.
Koronawirus. Nowe punkty szczepienne
"Fakt" w swojej publikacji wskazuje, że do tej pory szczepienia w Polsce odbywały się w ok. 6 tys. punktach. Rząd, chcąc przyspieszyć szczepienia, musi liczyć się z tym, że potrzeba do tego nowych miejsc.
Z informacji dziennika wynika, że masowo mają powstawać nowe punkty szczepień - minimum dwa na terenie każdego powiatu.
Oprócz możliwości zaszczepienia się w punktach drive-thru dodatkowe punkty szczepień mają powstać także w remizach, domach kultury, halach sportowych oraz przy centrach handlowych.
We wtorek Michał Dworczyk na antenie Radia ZET został zapytany o to, czy szczepienia będą odbywać się w remizach i szkołach. - Chcemy, żeby mogły się odbywać wszędzie, gdzie tylko jest to bezpieczne z punktu widzenia pacjenta - odpowiedział szef Kancelarii Premiera.