Trwa ładowanie...
Reuters
koronawius

Koronawirus. Wirus COVID-19 może nigdy już nie zniknąć ostrzega WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że koronawirus może już występować na Ziemi na stałe, podobnie jak HIV. Uważa też, że wszelkie próby określenia jak długo będzie krążył są skazane na niepowodzenie. Wezwała też do "ogromnego wysiłku” aby walczyć z epidemią.
Share
Koronawirus. Wirus COVID-19 może nigdy już nie zniknąć ostrzega WHO
Koronawirus. Wirus COVID-19 może nigdy już nie zniknąć ostrzega WHOŹródło: PAP
dbkwls5

Koronawirus. Możliwe, że będzie z nami już na zawsze

- Ważne jest, żebyśmy jasno zdali sobie sprawę, że koronarwirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach, który nigdy już nie zniknie - powiedział środę powiedział ekspert WHO Mike Ryan, którego cytuje agencja Reuters podczas internetowego briefingu.

- Myślę, że ważne jest, abyśmy byli realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie - dodał Ryan. Uważa on, że w tej chwili trudno w jakikolwiek sposób przewidzieć, jak dalej potoczy się epidemia. Każdy scenariusz jest możliwy, zarówno taki, że epidemia stanie się długotrwałym problemem lub może zniknąć stosunkowo szybko.

dbkwls5

Zobacz też: Jest reakcja na słowa Piotra Glińskiego o narzekaniu na sytuację finansową

Jego zdaniem, gdyby udało się wynaleźć szczepionkę, to przy olbrzymim wysiłku udałoby się opanować koronawirusa. Tak było np. w przypadku odry czy ospy, przeciw którym można się zaszczepić, a mimo to nigdy nie zostały całkiem wyeliminowane. Mike Ryan poinformował też, że obecnie trwają prace nad ponad 100 rodzajami szczepionek na koronawirusa, z których kilka jest na etapie badań klinicznych.

Koronawirus. Co dalej z odmrażaniem gospodarki?

Jak wynika z informacji Reutersa, środowy briefing jest efektem nacisków Unii Europejskiej na stopniowe ponowne otwieranie granic, które zostały zamknięte w związku z epidemią koronawirusa. Uważa ona, że nie jest jeszcze za późno, aby uratować część letniego sezonu turystycznego, przy jednoczesnym zapewnieniu ludziom bezpieczeństwa.

dbkwls5

Ale eksperci zdrowia publicznego chłodzą te zapędu, uważając, że należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć nowych ognisk zachorowań. Mike Ryan uważa, że otwarcie granic lądowych jest mniej ryzykowne niż ponowne uruchomienie połączeń lotniczych.

Obecnie rządy państw na całym świecie stoją przed problemem odmrażania gospodarki w warunkach epidemii. Obecnie szacuje się, że na całym świecie zarażonych jest około zainfekował 4,3 miliona ludzi, a w tej liczbie zmarło blisko 300 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbkwls5

Podziel się opinią

Share
dbkwls5
dbkwls5
Więcej tematów