Trwa ładowanie...

COVID-19. Ukraińcy chcą wracać do Polski i pracować

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie przeszkadzają w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy w Polsce - wynika z badania OLX Praca. Okazuje się, że głównym problemem nie jest pandemia, ale biurokracja. Co prawda większość Ukraińców rok temu wyjechała, ale teraz chcą wrócić do pracy.

Ukraińcy, mimo obostrzeń, nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy w Polsce Ukraińcy, mimo obostrzeń, nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy w Polsce Źródło: OLX Praca
d2grwk9
d2grwk9

Aby przeanalizować skutki pandemii OLX Praca przeprowadził w marcu tego roku badanie "Zatrudnianie pracowników z Ukrainy". Zapytano przede wszystkim właścicieli firm oraz kierowników działu HR o zatrudnianie obywateli Ukrainy.

Ankietowani pochodzili głównie z branż: budowlanej, usług i gastronomii oraz logistyki i transportu. W ponad połowie badanych firm zatrudniani byli obcokrajowcy.

Pytania dotyczyły m.in. tego, czy trudno jest znaleźć odpowiedniego pracownika z Ukrainy. Ankieterzy pytali także o to, co może utrudniać przyjmowanie Ukraińców do pracy w Polsce.

Zobacz także: Polacy nie chcą tak odkładać na emeryturę. Mało chętnych na PPK

Przeszkadza biurokracja, nie pandemia koronawirusa

"Większość ankietowanych (60 proc.) stwierdziło, że restrykcje związane z pandemią nie utrudniły poszukiwań pracowników z Ukrainy" - podaje OLX Praca.

d2grwk9

- Wśród tych, którzy uznali, że utrudnienia jednak były, ponad 63 proc. za przyczynę wskazało biurokrację. Kolejnymi odpowiedziami były: potrzeba zachowania warunków kwarantanny (42,4 proc.) oraz uwarunkowania prawne (24,2 proc.) - informują autorzy ankiety.

Niemal 80 proc. pracodawców odpowiedziało, że osoby zza wschodniej granicy są zatrudniane na taki sam okres jak wcześniej. Ponad 89 proc. respondentów nie obniżyło wynagrodzenia zatrudnionym Ukraińcom, a w 87,3 proc. przypadków warunki pracy nie uległy zmianie.

Ukraińscy wyjechali do kraju. Teraz pracują zdalnie, lub chcą przyjechać ponownie

OLX zapytał również osoby z Ukrainy o kwestie związane z poszukiwaniem pracy za granicą.

d2grwk9

"Niemal połowa z nich potwierdziła, że pracowała lub pracuje na terenie Polski, a głównym czynnikiem determinującym wyjazd za granicę jest wynagrodzenie, które ich zdaniem na Ukrainie jest dużo niższe (59,4 proc.)" - podali autorzy badania.

Z kolei aż 55 proc. ankietowanych stwierdziło, że pandemia wpłynęła na ich pracę za granicą.

"Ponad 70 proc. z nich wróciło przez pandemię do swojego kraju, część z nich ma możliwość kontynuowania pracy w formie zdalnej. Zdecydowana większość chce nadal pracować poza ojczyzną. Niemal połowa ankietowanych ukraińskich pracowników, którzy wzięli udział w badaniu OLX, zapewniła, że ich wynagrodzenie nie zostało obniżone" - podaje OLX Praca.

- Zarówno badania zrealizowane w Polsce, jak i na Ukrainie pokazują, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej ukraińscy pracownicy chcą nadal w większości pracować za granicą. Głównym czynnikiem jest wyższe wynagrodzenie - podsumowują autorzy.

d2grwk9

I dodają, że "skoro jednak zdaniem większości pracodawców obostrzenia nie wpłynęły na zmniejszenie liczby pracowników z Ukrainy w ich firmach, to może oznaczać, że po uspokojeniu sytuacji polski rynek pracy zasili liczna grupa chętnych do pracy ze Wschodu".

Źródło: OLX Praca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2grwk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grwk9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj