Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Szef WHO napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy

"Mam zaszczyt napisać do pana, aby podziękować za wszystkie pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa" - pisze w liście szef WHO do prezydenta. Tedros Adhanom Ghebreyesus twierdzi też, że SARS-CoV-2 da się pokonać wspólnymi wysiłkami.
Share
Koronawirus w Polsce. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus (zdj. arch.)
Koronawirus w Polsce. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus (zdj. arch.)Źródło: East News, Fot: AFP/EAST NEWS
d4be0ks

"Świat nie widział nigdy choroby zakaźnej układu oddechowego, takiej jak COVID-19. Można ją jednak zatrzymać przez skuteczne strategie reagowania" - czytamy w liście szefa WHO, który opublikowała Polska Agencja Prasowa.

"Pisząc ten list, chciałbym podsumować serię podstawowych działań, które wymagają pańskiego przywództwa i które są potrzebne, jeśli świat ma przezwyciężyć globalny kryzys zdrowotny, który naznaczy nasze pokolenie" - twierdzi Tedros Adhanom Tedros.

d4be0ks

Wśród nich Światowa Organizacja zdrowia wylicza: stworzenie centralnego sztabu kryzysowego, wdrożenie krajowej strategii testowania, izolacja zakażonych osób, weryfikacja kwarantanny oraz wyposażenie pracowników medycznych w niezbędne środki (m.in. odzież ochronną).

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Adam Bodnar o "kneblowaniu ust" lekarzom

"Wzmocnienie pańskiego głosu i obecności, poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek, (...) okaże się nieocenione" - zwraca się do Andrzeja Dudy szef WHO. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia przypomina także, że koronawirus nie jest "grypą sezonową", a skutki choroby mogą dotknąć każdą grupę wiekową.

d4be0ks

"Ponieważ wirus nie jest ograniczony przez geografię ani politykę i decyzje w jednym kraju mogą mieć wpływ na wysiłki na całym świecie" - stwierdza na koniec listu Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kancelaria Prezydenta potwierdza otrzymanie listu. - Prezydent Andrzej Duda uważnie zaznajomił się z rekomendacjami WHO przedstawionymi w liście (...). W najbliższych dniach poinformujemy Dyrektora Generalnego WHO o podjętych w Polsce działaniach, które wypełniają w zdecydowanej większości przekazane rekomendacje i zalecenia - przekazał Krzysztof Szczerski z KPRP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4be0ks

Podziel się opinią

Share
d4be0ks
d4be0ks
Więcej tematów