Trwa ładowanie...
d31noyo
Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu o możliwej drugiej fali epidemii jesienią. "Ograniczenia będą wyglądały w inny sposób"

Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu o możliwej drugiej fali epidemii jesienią. "Ograniczenia będą wyglądały w inny sposób"

Będziemy mieć jesienią do czynienia z drugą falą epidemii? Mogą być cofnięte etapy odmrażania gospodarki? - Nawet jeżeli pojawiłyby się kolejne ogniska zachorowań na jesieni, to jesteśmy o wiele bogatsi w doświadczenia jeżeli chodzi o procedury, środki zabezpieczające, środki dezynfekujące. Po to uruchomiliśmy w Agencji Rozwoju i Przemysłu sieć szwalni, które przygotowują ewentualne zapasy maseczek. Jesteśmy zupełnie na innym etapie jeśli chodzi o gotowość w Polsce, w Europie i na całym świecie przy potencjalnym powrocie choroby, więc wydaje się, że jeżeli taki nawrót epidemii by nastąpił, to jednak te ograniczenia będą wyglądały w inny sposób i nie będą tak dokuczliwe i szkodliwe przede wszystkim dla gospodarki jak te, które trzeba było teraz wprowadzić - zapewnił w programie "Tłit" rzecznik rządu Piotr Mueller. Dopytywany o koncerty i imprezy masowe jesienią, Mueller powiedział, że w ciągu kilku tygodni być może będziemy w stanie wrócić do mniejszych imprez, np. koncertów zasiadanych. Na imprezy masowe w skali wielotysięcznej będziemy musieli poczekać dłużej. - Wystarczy jedna osoba na takim koncercie, żeby często zakazić kilkadziesiąt albo kilkaset osób - dodał.

Panie ministrze w ostatnich tygodnRozwiń

Transkrypcja:

Panie ministrze w ostatnich tygodniach minister zdrowia zwracał uwagę, że być może jesienią - nie daj Boże, ale jest taka możliwość - będziemy mieli do czynienia z drugą falą epidemii. Czy państwo zakładacie, że te wszystkie etapy odmrażania gospodarki dzisiaj, mogą zostać cofnięte jesienią? I znowu mogą zostać zakłady fryzjerskie zamknięte, zakłady kosmetyczne i szereg innych przedsiębiorstw, które dzisiaj na ten czas działają? Myślę, że nawet jeżeli pojawiłyby się kolejne ogniska zachorowań na jesieni, to też jesteśmy o wiele bogatsi w doświadczenia. Jeżeli chodzi o procedury, jeżeli chodzi chociażby o środki zabezpieczające, środki dezynfekujące. Po to uruchomiliśmy w ramach agencji rozwoju przemysłu, też sieci szwalni, która przygotowuje ewentualne zapasy maseczek, płyny dezynfekujące i tak dalej. Jesteśmy zupełnie na innym etapie, jeżeli chodzi o gotowość w Polsce i w Europie i na całym świecie. Przy potencjalnym powrocie choroby, więc wydaje się, że jeżeliby taki nawrót epidemii nastąpił, to jednak te ograniczenia będą wyglądały winny sposób. I nie będą tak dokuczliwe, i tak szkodliwe przede wszystkim dla gospodarki jak te, które trzeba było teraz wprowadzić. Po tych wszystkich doświadczeniach włoskich, hiszpańskich czy francuskich, które naprawdę były straszne. I pokazywały, że dziesiątki tysięcy osób mogą umrzeć właśnie, ze względu na brak tego typu rygorów. Panie ministrze, obostrzenia dotyczące tych największych imprez, choćby muzycznych też - moje prywatne pytanie w związku z tym. Czy ja będę miał szansę i tysiące naszych słuchaczy, czytelników, generalnie czy Polacy będą mieli szansę jesienią, bo zakładam, że w lato to jest niemożliwe. Pójść na koncerty, gdzie się spotykają tysiące ludzi, w dużych halach. czy to w ogóle będzie możliwe? Jeżeli chodzi o te największe imprezy, to myślę, że to jest czas, który w tej chwili nie jest wstanie być wskazany wprost. Natomiast jeżeli chodzi o takie mniejsze imprezy, koncerty na przykład zasiadane, to myślę, że to jest perspektywa kilku tygodni, że faktycznie będziemy wstanie wrócić do takich możliwości. Właśnie z tymi ograniczeniami dotyczącymi odległości. Natomiast imprezy masowe w takiej skali wielotysięcznej. Myślę, że niestety jeszcze na tego typu wydarzenia będziemy musieli poczekać dłużej. Zresztą to są doświadczenia też innych krajów, że tam pojawiły się własnie takie duże skupiska zakażeń. Bo wystarczy jedna osoba na takim koncercie, aby często zarazić kilkadziesiąt albo nawet kilkaset osób.
d31noyo
d31noyo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj