Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Polacy zabrali głos ws. powrotu do szkoły

Koronawirus nie przeszkodzi uczniom i nauczycielom w powrocie do szkoły - tak uważa Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czy placówki są przygotowane na zajęcia w czasie epidemii? O to, na zlecenie Wirtualnej Polski, IBRiS zapytał Polaków.

Rozpoczęcie roku szkolnego i koronawirus spędzają sen z powiek rodzicom i pracownikom szkółRozpoczęcie roku szkolnego i koronawirus spędzają sen z powiek rodzicom i pracownikom szkółŹródło: PAP
d104d2b
d104d2b

Powrót do szkoły, po niemal półrocznej nieobecności, lada dzień czeka miliony uczniów. Gdy wybuchła epidemia koronawirusa w Polsce, rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek. Mimo że liczba zakażeń na COVID-19 nie maleje, a część obostrzeń wciąż obowiązuje, Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że powrót uczniów i nauczycieli do szkół jest możliwy.

Szef MEN Dariusz Piontkowski nie ukrywa, że chce, aby "od 1 września uczniowie wrócili do stacjonarnych zajęć". Dariusz Piontkowski odwiedził nawet kilka szkół, by sprawdzić, jak dyrektorzy przygotowali je na rozpoczęcie roku szkolnego.

- Dyrektorzy, z którymi rozmawiałem, wręcz cieszyli się, że ogólnopolskie wytyczne są na tyle elastyczne, że pozwalają im dopasować sposób funkcjonowania szkoły do warunków lokalnych - mówił Piontkowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Czy warto zaszczepić się na grypę w tym roku? Prof. Krzysztof Simon nie ma wątpliwości

Koronawirus w Polsce. Co z rokiem szkolnym? Sondaż WP

Instytut Badań Rynkowych Społecznych IBRiS przeprowadził sondaż dla Wirtualnej Polski. Na pytanie, "czy Pana/Pani zdaniem szkoły są przygotowane na 1 września pod względem ochrony przed koronawirusem?" 32,9 proc. respondentów odparło twierdząco. Innego zdania jest 42,4 proc. badanych. 24,7 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

IBRiS WP
sondażŹródło: WP

Co ciekawe, zdecydowanie bardziej optymistyczne w ocenie gotowości szkół są kobiety. 37 proc. z nich uważa, że szkoły są przygotowane na nowy rok. 36 proc. jest przeciwnego zdania, a 27 proc. nie odpowiedziało na zadane pytanie.

d104d2b

Bezpieczny powrót dzieci do szkół jest możliwy zdaniem zaledwie 26 proc. badanych mężczyzn. Ponad dwukrotnie więcej, bo 55 proc. ankietowanych, uważa że placówki nie są przygotowane na wznowienie zajęć podczas epidemii koronawirusa. 20 proc. nie ma zdania.

Jeśli chodzi o kategorie wiekowe, najbardziej pesymistyczne ws. powrotu do szkoły są osoby pomiędzy 18 a 19 rokiem życia. Aż 65 proc. sądzi, że placówki nie są odpowiednio zabezpieczone przed koronawirusem. Tak samo uważa 59 proc. osób pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, 45 proc. ankietowanych pomiędzy 40 a 49 rokiem życia oraz 37 proc. badanych pomiędzy 50 a 59 rokiem życia.

Koronawirus, szkoła i polityka. Sondaż WP

73 proc. osób, które deklarują, że mają poglądy lewicowe, stwierdziło, że placówki nie są gotowe na nowy rok szkolny. Podobnego zdania jest 45 proc. badanych o centrowych poglądach oraz 33 proc. o prawicowych poglądach.

Wśród wyborców Andrzeja Dudy, którzy oddali na niego głos w II turze głosowania, 43 proc. jest zdania, że szkoły są bezpieczne. Przeciwnego zdania jest aż 66 proc. osób, które zagłosowały na Rafała Trzaskowskiego.

d104d2b

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Wirtualnej Polski. Badanie zostało przeprowadzone 21-22.08 metodą CATI na próbie 1100 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d104d2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104d2b
Więcej tematów