Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń nie zmienia stanowiska MEN o powrocie do szkoły
Koronawirus w Polsce zdaje się przybierać na sile. W piątek 21 sierpnia padł kolejny rekord zakażeń - potwierdzono aż 903 nowe przypadki. W świetle nowych danych poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o komentarz w sprawie zbliżającego się powrotu uczniów do szkoły.
Piątek przyniósł kolejny rekord w liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Wynik budzi sporo obaw na 10 dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego - przed planowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej powrotem do stacjonarnego trybu nauczania.
Koronawirus w Polsce. MEN o powrocie do szkół
W związku z kolejnym rekordem zakażeń poprosiliśmy MEN o komentarz, chcąc dowiedzieć się, czy w świetle rosnących statystyk związanych z COVID-19, resort pozostaje przy swoim stanowisku co do wznowienia tradycyjnego trybu nauczania.
W oficjalnej odpowiedzi od MEN dowiedzieliśmy się, że piątkowy rekord zakażeń nie wpłynął na ogłoszone wcześniej decyzje resortu. - Przygotowujemy się na rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w systemie stacjonarnym, z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego, zgodnie z wytycznymi GIS i Ministerstwa Zdrowia - przekazała Wirtualnej Polsce Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.
Koronawirus w Polsce. MEN o odpowiedzialności dyrektorów szkół
Ostrowska potwierdziła również wcześniejsze stanowisko ministerstwa odnośnie do decyzyjności dyrektorów szkół, którym na konferencjach prasowych dzielił się minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Jeśli sytuacja epidemiczna zagrozi zdrowiu uczniów, dyrektorzy szkół mają do dyspozycji narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole. Mogą wprowadzić różne modele kształcenia, po wcześniejszej opinii sanepidu i organu prowadzącego. Mogą prowadzić zajęcia zdalne lub częściowo zdalne - poinformowała Ostrowska.
Ponadto Ostrowska przypomniała, że MEN scedował również odpowiedzialność za koordynację zajęć w poszczególnych placówkach na ich dyrektorów. Wspomniała również o wydanych przez resort zaleceniach co do organizacji zajęć.
- W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy szkoły i jej koordynację, które umożliwią zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, a także ograniczy gromadzenie się uczniów (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia - informuje rzeczniczka MEN.