1 września. MEN ujawnia nowe wytyczne dot. powrotu do szkół
- Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, aby w przytłaczającej większości regionów można przywrócić standardowe zajęcia - zapewniał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski dodał, że nowe wytyczne powstały dzięki "wspólnemu wysiłkowi kilku ministerstw".
Podczas konferencji prasowej ministrowi edukacji narodowej towarzyszyła zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego. Izabela Kucharska przedstawiła kryteria wydawania opinii przez inspektora sanitarnego do innej organizacji szkół - zależne będzie to od:
- zakażenia SARS-CoV-2 w szkole lub placówce
- lokalnej sytuacja epidemiczna
- kwarantanny któregoś z uczniów lub pracowników
- opinii lekarza (dot. chorób przewlekłych)
- orzeczenia o indywidualnym nauczaniu
GIS wprowadza także możliwe dodatkowe zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek w strefie żółtej i czerwonej. Przede wszystkim należy:
- ograniczyć przebywanie osób trzecich na terenie placówki
- pamiętać o obowiązku zachowaniu dystansu w przestrzeniach wspólnych lub zasłaniania ust i nosa (korytarze, szatnie)
- wprowadzić zajęcia dla jednej klasy na jedną salę
Zobacz wideo: Starcia w Mińsku. Michał Szczerba z Mińska: polski rząd "przespał" kilka miesięcy
- Niektóre nasze zalecenia będą różnić się od krajów Zachodu, ponieważ mamy mniej przypadków zakażeń koronawirusem. Jak to mówi pani minister oprócz przepisów trzeba także włączyć rozum. Nie możemy w nich zapisać każdego indywidualnego przypadku - mówił na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski. Szef MEN przy okazji skrytykował część mediów za "zauważanie kilku powiatów w dwóch strefach w Polsce, a przytłaczająca większość jest w standardowej sytuacji epidemicznej".
Minister edukacji zaprezentował także wytyczne dla uczniów i rodziców w formie graficznej. - To motyw podobny do tego włoskiego. Te złote rady wynikają z naszych wytycznych - dodał.
W środę resort edukacji wysłał do konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki nim dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia, gdy zaistnieje wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa.
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami resortu, dzieci od 1 września wrócą do kształcenia tradycyjnego w szkołach. Dariusz Piontkowski zapowiedział, że nowe wytyczne nie będą rewolucją, ponieważ część z nich już obowiązywała przed wakacjami.