Trwa ładowanie...

1 września. MEN ujawnia nowe wytyczne dot. powrotu do szkół

- Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, aby w przytłaczającej większości regionów można przywrócić standardowe zajęcia - zapewniał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski dodał, że nowe wytyczne powstały dzięki "wspólnemu wysiłkowi kilku ministerstw".

1 września. MEN ujawnia nowe wytyczne dot. powrotu do szkółŹródło: PAP
d141lrq
d141lrq

Podczas konferencji prasowej ministrowi edukacji narodowej towarzyszyła zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego. Izabela Kucharska przedstawiła kryteria wydawania opinii przez inspektora sanitarnego do innej organizacji szkół - zależne będzie to od:

  • zakażenia SARS-CoV-2 w szkole lub placówce
  • lokalnej sytuacja epidemiczna
  • kwarantanny któregoś z uczniów lub pracowników
  • opinii lekarza (dot. chorób przewlekłych)
  • orzeczenia o indywidualnym nauczaniu

GIS wprowadza także możliwe dodatkowe zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek w strefie żółtej i czerwonej. Przede wszystkim należy:

  • ograniczyć przebywanie osób trzecich na terenie placówki
  • pamiętać o obowiązku zachowaniu dystansu w przestrzeniach wspólnych lub zasłaniania ust i nosa (korytarze, szatnie)
  • wprowadzić zajęcia dla jednej klasy na jedną salę
d141lrq

Zobacz wideo: Starcia w Mińsku. Michał Szczerba z Mińska: polski rząd "przespał" kilka miesięcy

- Niektóre nasze zalecenia będą różnić się od krajów Zachodu, ponieważ mamy mniej przypadków zakażeń koronawirusem. Jak to mówi pani minister oprócz przepisów trzeba także włączyć rozum. Nie możemy w nich zapisać każdego indywidualnego przypadku - mówił na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski. Szef MEN przy okazji skrytykował część mediów za "zauważanie kilku powiatów w dwóch strefach w Polsce, a przytłaczająca większość jest w standardowej sytuacji epidemicznej".

Minister edukacji zaprezentował także wytyczne dla uczniów i rodziców w formie graficznej. - To motyw podobny do tego włoskiego. Te złote rady wynikają z naszych wytycznych - dodał.

d141lrq

W środę resort edukacji wysłał do konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki nim dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia, gdy zaistnieje wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami resortu, dzieci od 1 września wrócą do kształcenia tradycyjnego w szkołach. Dariusz Piontkowski zapowiedział, że nowe wytyczne nie będą rewolucją, ponieważ część z nich już obowiązywała przed wakacjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d141lrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d141lrq
Więcej tematów