Trwa ładowanie...
d37s9tu

Rok szkolny na nowo. Projekty rozporządzeń MEN trafiły do konsultacji

Resort edukacji skierował do roboczych konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki nim dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia, gdy zaistnieje wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (PAP)
d37s9tu

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym mają ujawnić szczegóły nowych zapisów na konferencji prasowej - ta planowana jest na 13. Jednak MEN udostępnił rozporządzenia w internecie. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami resortu, dzieci od 1 września wrócą do kształcenia tradycyjnego w szkołach. Projekty nowych rozwiązań prawnych skierowano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Dzięki pierwszemu projektowi rozporządzenia dyrektorzy szkół będą mogli zawiesić zajęcia edukacyjne, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie zagrażać uczniom, nauczycielom i pracownikom. Jednak do takiego kroku za każdym razem będzie potrzebna zgoda organu prowadzącego oraz pozytywna opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Rok szkolny na nowo. Zmiany obejmą także przedszkola

W kolejnych projektach zamieszczono zapisy zezwalające na zawieszenie, ograniczenie zajęć stacjonarnych i wprowadzenie nauczania zdalnego. Doprecyzowano także zadania dyrektora szkoły, w tym także kierownika szkoły polskiej związane z organizowaniem kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub w inny sposób uzgodniony z organem prowadzącym.

d37s9tu

Zobacz wideo: Starcia w Mińsku. Michał Szczerba z Mińska: polski rząd "przespał" kilka miesięcy

Zmiany objęły również rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą. Piąty projekt MEN dotyczy zajęć w przedszkolach - te placówki, podobnie jak szkoły, będą mogły zawiesić zajęcia po uprzedniej zgodzie organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

- Sama obawa przed epidemią nie jest powodem, by nie chodzić do szkoły - mówił w programie "Money. To się liczy" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem w domu powinny zostać tylko te dzieci, które mają jasne wskazania lekarskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37s9tu

Podziel się opinią

Share
d37s9tu
d37s9tu
Więcej tematów