Trwa ładowanie...
d4c1y5m

Koronawirus w Polsce. Prezydent podpisał specustawę. Mówił też o dodatkowych 3 mld zł

- Podpisałem ten dokument najszybciej, jak było to możliwe - powiedział w sobotę w Nysie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że specustawa ws. koronawirusa wprowadza wiele ważnych rozwiązań, a przepisy mają wejść w życie już w niedzielę. Dodał, że w związku z wirusem na ochronę zdrowia trafią kolejne blisko 3 mld zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Prezydent podpisał rządowy projekt. (PAP)
d4c1y5m

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę. Nakłada ona określone obowiązki m.in. organom rządowym, samorządom i przedsiębiorcom. Porządkuje m.in. sposób zamykania szkół. Jeśli taka placówka zostanie zamknięta, dzieci będą mogły zostać w domu pod opieką rodzica, który uzyska dodatkowe świadczenie opiekuńcze do 14 dni. Jeśli szkoła czy żłobek zostaną zamknięte, zgodnie ze specustawą nauczyciele i opiekunowie nie będą tracili swoich uposażeń.

W czasie epidemii możliwa będzie praca zdalna. Pojawi się możliwość wyłączenia prawa budowlanego. Żołnierze będą mogli zostać skierowani do wykonywania dodatkowych zadań. Służby medyczne będą mogły być zwalniane z kontroli na lotniskach. Pojawi się opcja wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do przeciwdziałania koronawirusowi oraz nałożenia przez premiera obowiązków na spółki lecznicze i samorządy.

d4c1y5m

Rządowy projekt ustawy był głosowany w mijającym tygodniu w Sejmie. Poparli go posłowie niemal wszystkich partii. Wyłamała się tylko Konfederacja. - Dziś podpisałem ustawę. Jest gotowa do wysłania do publikacji - zadeklarował w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że dokumentem zajął się najszybciej, jak było to możliwe. - Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach w oparciu o te przepisy będzie możliwe działanie dyrektorów szpitali, starostów, marszałków i wszystkich tych, którzy za placówki ochrony zdrowia odpowiadają - zaznaczył. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu. Będzie obowiązywała przez 180 dni.

Koronawirus w Polsce. Będą dodatkowe pieniądze

- Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce - zapowiedział także prezydent. - To będzie 2 miliardy 750 milionów złotych. Prawie 3 miliardy będą przeznaczone na ochronę zdrowia i teraz w tej chwili m.in. zabezpieczone są na wypadek walki z koronawirusem - podkreślił.

Na spotkaniu prezydent Duda zaznaczył też, że ma nadzieję na to, że choroba nie zamieni się w epidemię, a pieniądze te można będzie przeznaczyć np. na ochronę zdrowia Polaków i onkologię.

d4c1y5m

Słowa te potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Na Twitterze poinformował on, że wspomniane 3 miliardy złotych będą pochodziły z funduszu, założonego z inicjatywy Andrzeja Dudy. "Powstanie specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie. Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi" - przekazał Spychalski w mediach społecznościowych.

Wcześniej prezydent poinformował, że odbył spotkanie poświęcone przygotowaniu służb w razie pojawienia się koronawirusa w województwie opolskim. Podkreślił przy tym, że powiatowy szpital w Nysie ma oddział zakaźny i jest gotowy na przyjęcie pacjentów.

Koronawirus. Szef KPRM zadzwonił do marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c1y5m

Podziel się opinią

Share

d4c1y5m

d4c1y5m
Więcej tematów