Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prezydent podpisał specustawę. Mówił też o dodatkowych 3 mld zł

- Podpisałem ten dokument najszybciej, jak było to możliwe - powiedział w sobotę w Nysie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że specustawa ws. koronawirusa wprowadza wiele ważnych rozwiązań, a przepisy mają wejść w życie już w niedzielę. Dodał, że w związku z wirusem na ochronę zdrowia trafią kolejne blisko 3 mld zł.

Koronawirus w Polsce. Prezydent podpisał specustawę. Mówił też o dodatkowych 3 mld złŹródło: PAP
d3mcb98
d3mcb98

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę. Nakłada ona określone obowiązki m.in. organom rządowym, samorządom i przedsiębiorcom. Porządkuje m.in. sposób zamykania szkół. Jeśli taka placówka zostanie zamknięta, dzieci będą mogły zostać w domu pod opieką rodzica, który uzyska dodatkowe świadczenie opiekuńcze do 14 dni. Jeśli szkoła czy żłobek zostaną zamknięte, zgodnie ze specustawą nauczyciele i opiekunowie nie będą tracili swoich uposażeń.

W czasie epidemii możliwa będzie praca zdalna. Pojawi się możliwość wyłączenia prawa budowlanego. Żołnierze będą mogli zostać skierowani do wykonywania dodatkowych zadań. Służby medyczne będą mogły być zwalniane z kontroli na lotniskach. Pojawi się opcja wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do przeciwdziałania koronawirusowi oraz nałożenia przez premiera obowiązków na spółki lecznicze i samorządy.

Rządowy projekt ustawy był głosowany w mijającym tygodniu w Sejmie. Poparli go posłowie niemal wszystkich partii. Wyłamała się tylko Konfederacja. - Dziś podpisałem ustawę. Jest gotowa do wysłania do publikacji - zadeklarował w sobotę prezydent Andrzej Duda.

d3mcb98

Zaznaczył, że dokumentem zajął się najszybciej, jak było to możliwe. - Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach w oparciu o te przepisy będzie możliwe działanie dyrektorów szpitali, starostów, marszałków i wszystkich tych, którzy za placówki ochrony zdrowia odpowiadają - zaznaczył. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu. Będzie obowiązywała przez 180 dni.

Koronawirus w Polsce. Będą dodatkowe pieniądze

- Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce - zapowiedział także prezydent. - To będzie 2 miliardy 750 milionów złotych. Prawie 3 miliardy będą przeznaczone na ochronę zdrowia i teraz w tej chwili m.in. zabezpieczone są na wypadek walki z koronawirusem - podkreślił.

Na spotkaniu prezydent Duda zaznaczył też, że ma nadzieję na to, że choroba nie zamieni się w epidemię, a pieniądze te można będzie przeznaczyć np. na ochronę zdrowia Polaków i onkologię.

d3mcb98

Słowa te potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Na Twitterze poinformował on, że wspomniane 3 miliardy złotych będą pochodziły z funduszu, założonego z inicjatywy Andrzeja Dudy. "Powstanie specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie. Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi" - przekazał Spychalski w mediach społecznościowych.

Wcześniej prezydent poinformował, że odbył spotkanie poświęcone przygotowaniu służb w razie pojawienia się koronawirusa w województwie opolskim. Podkreślił przy tym, że powiatowy szpital w Nysie ma oddział zakaźny i jest gotowy na przyjęcie pacjentów.

Koronawirus. Szef KPRM zadzwonił do marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mcb98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mcb98
Więcej tematów