Trwa ładowanie...
d2zvihs

Koronawirus w Polsce. Polacy o zakazach i ograniczeniach. Sondaż

Koronawirus zmienił życie niemal wszystkich w Polsce. Większość z nas dobrze oceniła ograniczenia wprowadzone przez władze i jest w stanie zaakceptować kolejne - wynika z nowego badania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Polacy o zakazach i ograniczeniach
Koronawirus w Polsce. Polacy o zakazach i ograniczeniach (Getty Images, Fot: Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket)
d2zvihs

Zamknięcie szkół i przedszkoli zdecydowanie dobrze oceniło 76 proc. ankietowanych, a raczej dobrze 17,5 proc. ankietowanych przez United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Przeciwnego zdania było tylko 8 proc. uczestników sondażu.

Podobne proporcje dotyczą również odpowiedzi na pytanie o zamknięcie granic i zakaz wjazdu cudzoziemców. Źle i raczej źle takie działanie oceniło tylko 8 proc. badanych, a bardzo dobrze i raczej dobrze ponad 80 proc. Równie dużą akceptację widać przy decyzji o zamknięciu kin i teatrów (76 proc. zdecydowanego poparcia) i restauracji (73 proc. wskazań z poparciem).

Tylko nieco mniej osób zdecydowanie poparło ograniczenie działalności handlowej (64,7 proc. ankietowanych), a 23,6 proc. uznało, że to "raczej dobry" krok.

d2zvihs

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Uczestników sondażu zapytano również o akceptację innych ograniczeń, które mogłyby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Największą akceptację (po 78 proc. wskazań) ankietowali wykazali wobec nakazu przebywania w domu oraz kontroli osób przebywających na kwarantannie, a także dla zakazu poruszania się poza miejscowością zamieszkania (64 proc.).

d2zvihs

Jednak już tylko około połowy badanych akceptuje przedłużenie zamknięcia szkół (52 proc.), dalsze ograniczenia w działalności sklepów (50 proc.) czy blokadę krajowych połączeń drogowych (48 proc.). W przypadku wyłączenia transportu publicznego to tylko 37 proc. wskazań ze zdecydowanym poparciem.

Z największym sprzeciwem spotyka się właśnie brak transportu (41 proc.) i ograniczenia w działalności sklepów (39 proc.) - wyjaśnia RMF FM

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

d2zvihs

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zvihs

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d2zvihs

Podziel się opinią

Share
d2zvihs
d2zvihs
Więcej tematów