Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe informacje ze Śląska. Rząd podjął decyzję ws. kopalń

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski i Jacek Sasin odpowiadają na pytania ws. epidemii na Śląsku i rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach. Na Śląsku odnotowano aż 9639 przypadków zakażeń. Rząd wstrzymuje wydobycie w kopalniach na czas trzech tygodni. - Spodziewamy się 100-200 wyników na dobę. W innych województwach sytuację mamy opanowaną - mówił Łukasz Szumowski.

Share
Koronawirus w Polsce. Nowe informacje ze Śląska. Rząd podjął decyzję ws. kopalń
Źródło: PAP
d42ekc3

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych koronawirusem w Polsce rośnie. Najwięcej potwierdzonych przypadków jest wciąż na Śląsku. 6 czerwca potwierdzono rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia w Polsce - 576. W ciągu ostatniego weekendu mieliśmy aż 1151 nowych przypadków zakażeń.

Koronawirus na Śląsku. Wstrzymane prace w kopalniach

- Omówiliśmy bieżącą sytuację w kopalniach oraz przedstawiliśmy kolejne działania jakie chcemy podjąć. Od jutra prace na terenie łącznie 12 kopalń zostaną wstrzymane. Górnicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia za okres postojowy - powiedział na konferencji prasowej Jacek Sasin.

d42ekc3

Mowa o kopalniach: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW.

- Działania, które zostaną zastosowane pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się - podkreślił. Podziękował górnikom "za postawę pełną zrozumienia dla powagi sytuacji". - Zdecydowane działania muszą być podjęte dla dobra całego Śląska - powiedział. - Zareagowaliśmy bardzo szybko, zarządzono masowe badania, które wskazały zakażonych górników i pozwoliły ich izolować. Mamy 4 kopalnie w PGG i 3 kopalnie w JSW, których personel jest całkowicie przebadany - przekazał Sasin.

Koronawirus na Śląsku. Łukasz Szumowski o epidemii

- Górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Cały czas mamy wolne łóżka w szpitalach, a także dostępne respiratory - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podkreślił, że wykonano u górników 50 tys. testów, stąd taka ilość wykrytych zakażeń. W kolejnych dniach może być nawet po kilkaset nowych przypadków. - Przypadki zakażeń koronawirusa na Śląsku wynikają z ognisk epidemii w kopalniach - zaznaczył. - 3-tygodniowe postojowe pozwoli przeciąć transmisję. Jednocześnie cały czas będziemy badać pracowników kopalń, w których ryzyko wystąpienia koronawirusa jest największe - dodał.

d42ekc3

- Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach zakaźnych, ponad 85 proc. wolnych respiratorów. To pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia. Na szczęście te osoby z ognisk, górnicy przechodzą chorobę niezwykle łagodnie. Chciałem bardzo mocno podkreślić, że te przypadki na Śląsku są przypadkami z ogniskami. Pojawiło się wiele krzywdzących opinii o osobach mieszkających na Śląsku. Transmisji poziomej na Śląsku również nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska. Pojedyncze osoby zakażone spoza tych ognisk - mówił minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce i wybory

Tymczasem wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Jak tłumaczył w TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja, Polska nadal odnotowuje wysoką dzienną liczbę nowych zakażeń, a krzywa zachorowań zamiast spadać, utrzymuje się na stałym poziomie. - Jestem przerażony. Obawiam się, że szczyt epidemii może nastąpić tuż przed albo w dniu wyborów, bo taki jest okres pojawiania się objawów koronawirusa - powiedział.

Zobacz wideo: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/ryszard-terlecki-6151229873371265c">Ryszard Terlecki</a> o synu <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Jarosława Gowina</a>: to jakiś świr. Lider Porozumienia komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42ekc3

Podziel się opinią

Share
d42ekc3
d42ekc3
Więcej tematów