Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister Zdrowia Adam Niedzielski. "Trzeba nacisnąć hamulec"

Adam Niedzielski zaznaczył, że to od nas zależy, czy pandemia koronawirusa będzie się dalej rozwijać. Mateusz Morawiecki przedstawił cele strategiczne na najbliższe dni. - Dążymy do ustabilizowania sytuacji i tego, żeby dynamika zachorowań była malejąca - powiedział premier.

Share
Minister Zdrowia Adam Niedzielski. "Trzeba nacisnąć hamulec"
Minister Zdrowia Adam Niedzielski. "Trzeba nacisnąć hamulec"Źródło: Mateusz Wlodarczyk / Forum, Fot: RM, Mateusz Wlodarczyk / Forum
d2hyh1p

- Ograniczenie liczby zgonów, poprawienie wydolności służby zdrowia i utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na normalnym poziomie - to cele rządu na najbliższe dni. Wszystko przez ostatnie rekordowe przypadki zachorowań. Mateusz Morawiecki przypomniał, że w Polsce mamy 38 stref czerwonych.

Koronawirus. Polska. Mateusz Morawiecki: wracają godziny dla seniorów

Mateusz Morawiecki apeluje, aby starsze osoby, o ile to możliwe, zostały w domach. - Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach i aptekach tak, jak na wiosnę, od 10 do 12 - powiedział szef rządu. Dodał, że 38 mln złotych z rezerwy trafi do Domów Pomocy Społecznej. Premier przekazał, że wszystkie służby państwowe pozostają w najwyższym stanie gotowości. Kolejne zmiany będą ogłaszane co tydzień.

d2hyh1p

Minister Zdrowia przypomniał, że dziś jest pierwszy dzień, kiedy maseczki obowiązują w strefie żółtej. - Trzeba nacisnąć hamulec. Mamy dużą eskalację. Od nas zależy, czy epidemia będzie się rozwijać, czy nie - mówił Adam Niedzielski. Zdradził, że prowadzone są rozmowy, aby powiększyć bazę łóżek w szpitalach o 2 tys. Obecnie jest 900 respiratorów, a mają zostać wydane kolejne 300.

Żółte strefy w całej Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?

Koronawirus w Polsce. Remdesivir trafi do szpitali

Szef resortu zdrowia zdradził, że podpisana została umowa na 80 tys. dawek remdesiviru. To lek, który jest stosowany w leczeniu stanów zaawansowanych związanych z koronawirusem. W tym miesiącu dostarczone zostanie 20 tys. dawek. Kolejne dostawy będą trwały do marca. - Pod kątem intensywnej terapii czy leczenia skutków COVID-19 jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni - powiedział polityk.

d2hyh1p

Morawiecki mówił również o osobach, które negują pandemię. Radził, aby sceptycy zaufali specjalistom. Szef rządu mówił też o opozycji, którą zaprosił na spotkanie na początek tygodnia. - Deklaruję gotowość do współpracy z każdym, kto chce pomóc w poradzeniu sobie z tą falą epidemii - zapewniał. Premier na ten moment nie widzi potrzeby, aby była konieczność powrotu do zdalnej nauki. Podkreślił, że 98 proc. szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hyh1p

Podziel się opinią

Share
d2hyh1p
d2hyh1p
Więcej tematów