Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla podróżujących z Indii. Jest rozporządzenie
Wszyscy podróżujący do Polski z Brazylii, Indii i RPA będą automatycznie musieli poddać się kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem. W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów. Informację przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wiadomość o zmianach w przepisach dotyczących kwarantanny dla przyjezdnych przekazał za pomocą mediów społecznościowych Adam Niedzielski.
"Zgodnie z nowymi regulacjami od północy osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają już możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48h po powrocie do kraju. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach" - napisał w środę wieczorem szef resortu zdrowia.
Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano już w Dzienniku Ustaw. W dokumencie czytamy, że nowe zasady wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
"Okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny (…) ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia" - napisano w rozporządzeniu podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce. "Co najmniej 16 przypadków"
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że do tej pory w Polsce zdiagnozowano 16 przypadków zakażeń indyjską mutacją koronawirusa. Przekazał, że podejmowane są kroki w celu zahamowania rozprzestrzeniania się nowego wariantu w kraju.
- Jeśli chodzi o kwestię zaostrzenia zabezpieczeń dotyczących pasażerów przylatujących z Indii, RPA i Brazylii, to wzorujemy się na rozwiązaniu amerykańskim. W przypadku tych trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny - zaznaczył minister.
Od ponad tygodnia służby sanitarne współpracują też ze Strażą Graniczną ws. monitoringu przyjezdnych. - Inspekcja sanitarna po wykryciu jakiegokolwiek ogniska poddaje je specjalnemu nadzorowi, monitoruje przebieg osób zakażonych, a jeśli są w nich osoby bezdomne, a GIS jest w stanie je zidentyfikować, to umiejscawiane są one w izolatoriach - powiedział szef GIS Krzysztof Saczka.
Zobacz też: Tragiczna sytuacja w Indiach. 20 milionów zakażonych