Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i na świecie. Bruksela wzywa kraje Unii Europejskiej do otwarcia granic

Najpóźniej do 30 czerwca powinny zostać otwarte granice w strefie Schengen - tak uważa Komisja Europejska, która chce, aby kraje UE przyspieszyły pracę nad przywróceniem swobodnego ruchu. Kwestie poruszania się po Europie w dobie epidemii koronawirusa opisuje "Deutsche Welle".

Koronawirus w Polsce i na świecie. Bruksela wzywa kraje Unii Europejskiej do otwarcia granicŹródło: Agencja Gazeta
di3xtsf
di3xtsf

Polska jest wśród nielicznych krajów UE, które jeszcze w ogóle nie zdeklarowały się co do konkretnych dat znoszenia koronawirusowych ograniczeń na swych granicach z resztą strefy Schengen. Jednak przywracanie w pełni swobodnego ruchu wewnątrz UE oraz pozaunijnej części Schengen będzie 5 czerwca tematem - prowadzonych za pomocą telekonferencji - rozmów ministrów spraw wewnętrznych Unii. - Zamierzam zaproponować wszystkim krajom UE oraz strefy Schengen, by zniosły wewnętrzne kontrole graniczne najpóźniej do końca czerwca - mówi nam Ylva Johansson, komisarz UE do spraw wewnętrznych, która pilotuje sprawy granic w Komisji Europejskiej.

Otwieranie po kawałku

Do dziś blisko 20 krajów UE i reszty Schengen utrzymuje ograniczenia na granicach (już zniosły je m.in. Włochy), ale pięć z nich (m.in. Niemcy, Francja, Belgia) chce przywrócić pełną swobodę od połowy czerwca, a kolejne pięć krajów (m.in. Czechy i Słowacja) także od 15 czerwca chce mocno luzować dotychczasowe ograniczenia. W tym tygodniu swe granice całkowicie otworzyła Austria, ale z wyjątkiem przejść granicznych z Włoch, co wywołuje dość ostre protesty rządu w Rzymie. Z kolei Duńczycy od połowy czerwca chcą otworzyć granice dla turystów m.in. z Niemiec, Norwegii i Islandii, ale już nie Szwecji.

Ateny dopiero z opóźnieniem włączyły Polskę na listę krajów, skąd wkrótce będzie można swobodnie przylatywać do Grecji. Ponadto niektóre kraje, jak Litwa, Łotwa, Estonia, już dość dawno utworzyły "bańki" ze swobodnym ruchem w swych granicach. Ale komisarz Johansson chodzi teraz o pełne otwarcie granic dla wszystkich mieszkańców strefy Schengen oraz UE - łącznie z Brytyjczykami nadal objętymi zasadami unijnym w ramach pobrexitowego okresu przejściowego.

Czy zamykanie granic miało sens?

- Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zamykanie granic to nie jest skuteczny sposób walki z pandemią - mówi Johansson. Komisja Europejska od początku była sceptyczna wobec restrykcji na granicach - od sporych ograniczeń (jak w Niemczech) po z początku pełne zamknięcie (jak w Polsce). Ale skoro instytucje UE nie mają uprawnień, by zakazać takich działań krajom członkowskim, zaczęły to przyjmować - takie porównanie można usłyszeć w Brukseli - jako reakcje na wirusa podobne do mało uzasadnionych, ale i nieuniknionych panicznych zakupów na początku zarazy.

di3xtsf

Jednak sama komisarz Johansson unika deklaracji co do ewentualnych błędów krajów Unii. - Nie do mnie należy ocena decyzji krajów UE w sprawie granic. Ograniczenia na granicach wprowadzano w czasie, gdy jeszcze nie było wdrożonych działań w zakresie dystansowania społecznego w krajach Unii - tłumaczy Johansson. Unia już w marcu zaczęła odblokowywać drogowy ruch towarowy w strefie Schengen m.in. za pomocą - pozwalających na przejazd w ciągu kwadransa "zielonych korytarzy" dla ciężarówek, które z początku stały w ogromnych kolejkach m.in. na przejściach między Polską i Niemcami. Ponadto zdecydowano o wspólnym mocnym przymknięciu granicy zewnętrznych Unii.

- Teraz musimy też rozmawiać, kiedy - po pełnym otwarciu granic wewnętrznych - przywrócić ruch na granicach zewnętrznych UE na zasadach sprzed pandemii. Spodziewam się, że kraje UE zdecydują, że należy to robić w sposób skoordynowany. Ale pozostaje pytanie, kiedy - stwierdza Johansson.

Co z drugą falą?

Zgodnie z kwietniowymi rekomendacjami Komisji Europejskiej znoszeniu blokad koronawirusowych w UE powinna towarzyszyć gotowość do sprawnego przywracania ograniczeń w regionach, gdzie pojawiłyby się nowe groźne ogniska zarazy. Czy w razie drugiej fali epidemii Unię znów czeka poprzecinanie restrykcyjnymi kontrolami granicznymi? - Każdy musi przygotowywać się na ewentualną drugą falę epidemii. Ale byłoby zaskakujące, gdyby przy drugiej fali odpowiedzią byłoby znów zamykanie granic - mówi Johansson. Komisja Europejska jest bowiem przekonana, że kraje UE już tak opanowały zasady dystansowania społecznego i kontroli sanitarnych, że nie musiałyby pospieszenie uciekać się do zamykanie granic.

Czytaj więcej na stronie Deutsche Welle: Apel do Merkel i Morawieckiego. "Trwałe szkody w relacjach"

di3xtsf

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di3xtsf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di3xtsf
Więcej tematów