Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie granic? Czy będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju? W rządzie spór

Koronawirus w Polsce. Rząd przygotowuje się do kolejnych etapów odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jak dowiaduje się WP, poszczególne ministerstwa nie są zgodne w kluczowych kwestiach. Chodzi m.in. o otwarcie granic. Sprzeciw w tej sprawie wyraża szef MSWiA.

Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie granic? Czy będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju? W rządzie spór
Źródło zdjęć: © PAP
Michał Wróblewski

Kolejne państwa Unii Europejskiej znoszą kontrole na granicach. Przygotowuje się do tego także Polska - choć rząd nie przedstawił jeszcze oficjalnych planów w tej sprawie.

O możliwym terminie otwarcia granic i przywrócenia lotów międzynarodowych mówił pod koniec maja w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Według niego mogłoby to nastąpić już w połowie czerwca. - Mam nadzieję, że tak się stanie, ale to zależy od sytuacji związanej z epidemią i możliwością zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom - przyznał wiceszef MAP.

Jak usłyszeliśmy, inny resort - Ministerstwo Infrastruktury - od tygodni pracuje nad wytycznymi dotyczącymi rygorów sanitarnych na lotniskach i w samolotach.

Na razie jednak wciąż obowiązują zasady ogłoszone przez rząd 13 marca i zmienione od 16 maja - dotyczące przekraczania granicy, kontroli na przejściach granicznych, a także konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju (z kwarantanny zwolnione są poszczególne grupy zawodowe określone w rządowym rozporządzeniu).

Otwieranie granic. Założenia MAP i resortu rozwoju

Od kilku dni napływają nowe informacje w tej sprawie. Przedstawiciele resortu aktywów państwowych mówią o 15 czerwca jako tym terminie, w którym loty międzynarodowe mogłyby zostać "odmrożone".

Wiceminister Artur Soboń w Polskim Radiu oceniał pod koniec maja: "Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak się stało, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby odżyć". Z kolei minister rozwoju Jadwiga Emilewicz już 21 maja stwierdziła, że zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych UE mogłoby nastąpić - jak chce tego MAP - za dwa tygodnie.

- W połowie czerwca większość granic w Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie otwarta - powiedziała w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl wicepremier polskiego rządu.

Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie granic? Czy będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju? Szef MSWiA nie podziela entuzjazmu MAP i MR

Mocno sceptyczny wobec publicznych deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Rozwoju jest resort spraw wewnętrznych i administracji - z Mariuszem Kamińskim na czele.

Jak słyszymy od naszych źródeł w rządzie, szef MSWiA jest przeciwnikiem przyspieszania terminu otwierania granic – zwłaszcza bez obowiązkowej kwarantanny – oraz zniesienia kontroli na granicach. To samo dotyczy rychłego przywrócenia lotów międzynarodowych.

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, minister spraw wewnętrznych i administracji był także sceptyczny wobec przywrócenia zgromadzeń do 150 osób (szef rządu decyzję w tej sprawie ogłosił w ubiegłym tygodniu).

- Czasem słychać na rządowym zapleczu narzekania, że Mariusz Kamiński jest "hamulcowym" poszczególnych decyzji dotyczących "odmrażania" gospodarki i życia społecznego - przyznają nasi informatorzy. Rozmówcy Wirtualnej Polski podkreślają, że taka postawa ministra wynika tylko i wyłącznie z troski o bezpieczeństwo. - Kamiński uważa, że znoszenie niektórych obostrzeń pod wpływem różnych grup "nacisku" czasem nie trzyma się kupy - słyszymy.

Kontrole graniczne wydłużone. "Trwają konsultacje"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w maju, że kontrole graniczne będą wydłużone o kolejnych 30 dni i mają obowiązywać co najmniej do 12 czerwca.

Jak informuje wydział prasowy resortu, ministerstwo "jest w stałym kontakcie z krajami sąsiadującymi". "Wszelkie decyzje dotyczące ruchu granicznego są i będą poddawane konsultacjom, biorąc pod uwagę życie i zdrowie mieszkańców. Będziemy informowali o dalszych decyzjach dotyczących ruchu granicznego, w tym również w kontekście sezonu wakacyjnego" - informuje wydział prasowy MSWiA pytany o ewentualne zniesienie kontroli.

Morawiecki dziękuje Kamińskiemu i Szumowskiemu

Działania ministra Mariusza Kamińskiego i jego zastępców w resorcie w ostatnich miesiącach są ocenianie w rządzie bardzo wysoko. To szefowi MSWiA podlegają wszystkie służby państwowe walczące z pandemią.

- Chcę podziękować Łukaszowi Szumowskiemu oraz Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne decyzje, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej. Uratowały i spowodowały, że dzisiaj możemy walczyć o nową normalność - mówił o ministrze spraw wewnętrznych i ministrze zdrowia premier Mateusz Morawiecki w środę 2 czerwca.

To do szefa rządu będą należeć ostateczne decyzje w sprawie kolejnych etapów "odmrażania" gospodarki. Te mają zostać ogłoszone już wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
odmrażanie gospodarkikoronawirus w Polscekoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (620)