Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. GIS: niemal 4,5 tys. ukaranych w związku z pandemią

Koronawirus. Kwota kar nałożonych od początku pandemii COVID-19 przekroczyła 21,5 mln zł - wynika z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wiele osób odwołało się od decyzji sanepidu.

Koronawirus w Polsce. GIS: niemal 4,5 tys. ukaranych w związku z pandemiąŹródło: Agencja Gazeta
d35hanz

- Za wyjście z mieszkania mimo zakażenia koronawirusem czy spacer podczas obowiązkowej kwarantanny łącznie ukarano niemal 4 478 osób - przekazał TVN24 Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tylko od 6 do 12 lipca służby sanitarne ukarały 82 osoby pozostające na kwarantannie.

Wyjaśnił również, że kwota, którą łącznie mają do zapłacenia ukarane osoby, to 21 581 194 zł. Najwyższa kwota pojedynczej kary to 30 tys. zł, bo tak zakładają zapisy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Z danych z 11 województw wynika, że odwołań od kar sanepidu było 1 156, a w 917 przypadkach służby wycofały się z decyzji.

Zobacz też: Zaprzysiężenie prezydenta przy pełnym Sejmie? Wicemarszałek wyjaśnia

Wniesiono dwie skargi do sądu, z czego jedną uchylono, a jedną utrzymano - wyjaśnia tvn24.pl. Portal przypomina, że decyzję o karze administracyjnej (dostarczona pocztą lub przez policję)
mają rygor natychmiastowej wykonalności.

d35hanz

Wskazaną kwotę trzeba zapłacić w ciągu siedmiu dni, a w ciągu dwóch tygodni można odwołać się od decyzji. Trzeba jednak pamiętać, że odwołanie nie wstrzymuje nakazu zapłacenia kary. Sanepid może ją jednak odroczyć, rozłożyć na raty, a nawet umorzyć.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane ministerstwa

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 443 nowych zakażenia koronawirusem potwierdzonych testem (najwięcej w woj. śląskim: 133) i śmierci siedmiu kolejnych osób. Resort podał też, że liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 65 osób, a zgonów do 1 tys. 671.

d35hanz

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35hanz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35hanz
Więcej tematów