Trwa ładowanie...
d40lrox

Koronawirus w Polsce. Ferie w listopadzie? To pomysł lokalnego oddziału ZNP

Ferie jesienne od np. 2 listopada miałyby pomóc w walce z koronawirusem i spadkiem zakażeń - uważa zarząd małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Kolejnym aspektem miałoby być odciążenie służby zdrowia. Na razie pomysł nie wzbudził uznania w innych rejonach kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Polska. Ferie jesienią, a nie zimą?
Koronawirus. Polska. Ferie jesienią, a nie zimą? (Pixabay, Fot: Wokandapix)
d40lrox

W związku z zaostrzeniem sytuacji pandemicznej Okręg Małopolski Związku Nauczycielstwa Polskiego wysłał petycję do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Związkowcy zwracają uwagę na coraz bardziej dramatyczną sytuację. Podkreślają, że coraz więcej pracowników oświaty jest zakażonych koronawirusem. W Krakowie z zasiłku chorobowego skorzystało 9 proc. nauczycieli i 7 proc. pracowników administracji i obsługi.

Sytuacja znacznie gorzej wygląda w pozostałych gminach woj. małopolskiego, gdzie absencja wynosi nawet 30 proc. W związku z tym małopolski ZNP domaga się szybkiej ścieżki testowania pracowników oświaty. Izolowanie zakażonych ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w środowisku szkolnym i w lokalnych społecznościach.

Przeczytaj: Nauczanie hybrydowe i zdalne. Minister zdrowia: szkoły są rozsadnikiem epidemii

d40lrox

Koronawirus. Polska. Ferie jesienią, a nie zimą?

Drugi postulat Zarządu Okręgu Małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczy reorganizacji roku szkolnego. W przypadku pogarszającej się sytuacji w Małopolsce ferie miały zostać wprowadzone znacznie wcześniej np. od 2 listopada. Takie rozwiązanie według związkowców miałoby skutkować spadkiem liczby zakażeń i pozwoliłoby na odciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Pomysł nie wzbudził na razie zainteresowania z innych rejonach kraju. Głoswielkopolski.pl dowiedział się, że taka inicjatywa nie jest rozważana w tym regionie. Prezes tamtejszego oddziału ZNP wskazuje, że nie wiadomo, jaka będzie sytuacja za kilka miesięcy. Dodatkowo dopiero rozpoczął się rok szkolny. Aby doszło do zmiany terminu ferii zimowych potrzebne byłoby rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeczytaj również: Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych. ZNP ocenia decyzję rządu

d40lrox

Koronawirus w Polsce. Będzie całkowity lockdown? Szef KPRM Michał Dworczyk: nie można wykluczyć żadnych scenariuszy

Źródło: krakow.znp.edu.pl/gloswielkopolski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40lrox

Podziel się opinią

Share
d40lrox
d40lrox
Więcej tematów