Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Diecezja reaguje na apel KEP. Dyspensa od uczestnictwa w mszy świętej

Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak udzielił wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Zwolnienie obowiązuje do 28 listopada. Wcześniej, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, takich rekomendacji udzieliła Konferencja Episkopatu Polski.

Share
Koronawirus. Polska. Dyspensa od uczestnictwa w mszy św. w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiejKoronawirus. Polska. Dyspensa od uczestnictwa w mszy św. w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiejŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d4a89o9

Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zareagował na komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki w związku z epidemią koronawirusa w Polsce zaapelował o wręczanie dyspensy osobom niemogącym uczestniczyć we mszy św. Do rekomendacji przychylnie odniósł się biskup Edward Dajczak.

Koronawirus. Polska. Dyspensa od uczestnictwa w mszy św. w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Zwolnienie obowiązuje do 28 listopada. Zostało udzielone osobom w podeszłym wieku lub z objawami infekcji, takimi jak kaszel, katar czy podwyższona temperatura. Z dyspensy mogą też skorzystać wierni, którzy czują trudny do pokonania lęk przed zakażeniem albo osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach żółtej i czerwonej strefy.

Duchowny tłumaczy, że zwolnienie oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Bp Dajczak zachęca do modlitwy osoby, które skorzystały z dyspensy. Przypomina również o radiowych, telewizyjnych i internetowych transmisjach z nabożeństw. Wcześniej dyspensę od obowiązku uczestniczenia w mszy św. wydał metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

d4a89o9

Koronawirus w Polsce. Nowe wytyczne Dyspensa od uczestnictwa w mszy św.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski wydał również inne zarządzenia. Zaapelował, aby umożliwić wiernym możliwość korzystania z komunii na rękę. Z kolei w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny radzi, aby indywidualnie nawiedzać cmentarze. Koronawirus spowodował również, że w diecezji nie odbędzie się w tradycyjnej formie kolęda. Zamiast tego mieszkańcy mają być zapraszani do kościoła na mszę w mniejszych grupach.

Koronawirus. Zamknięte cmentarze 1 listopada? Piotr Mueller o zaleceniach rządu

Źródło: diecezjakoszalin.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a89o9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a89o9
d4a89o9
Więcej tematów