Strefy czerwone i żółte. Powrót obostrzeń w kolejnych powiatach
Koronawirus w Polsce nie ustępuje. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o zmianach w czerwonych i żółtych strefach. Nowa lista powiatów będzie obowiązywać od 5 września.
04.09.2020 09:21
Nową listę czerwonych i żółtych stref ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. - Mam dobrą wiadomość, bo w porównaniu z poprzednim tygodniem z 18 powiatów w tej chwili w obu strefach mamy tylko 10 powiatów - powiedział na konferencji prasowej w piątek wiceszef resortu Waldemar Kraska.
- Stworzenie dwóch kategorii, czerwonej i żółtej, spowodowało to, że dochodzi do zmniejszonej ilości zakażeń w tych powiatach. Czyli system punktowy, powiatowy w tej chwili działa. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy prowadzić tę politykę, bo widzimy, że ona przynosi dobre efekty - dodał wiceminister zdrowia.
Strefy Czerwone w Polsce. Lista
Aktualnie czerwone strefy to:
- Nowy Sącz
- powiat limanowski
- powiat pajęczański.
Strefy Żółte w Polsce. Lista
Żółte strefy obejmują:
- powiat nowosądecki
- powiat łowicki
- powiat lipski
- powiat kolski
- powiat konecki
- powiat przeworski
- powiat kłobucki.
Udostępniono także listę powiatów zagrożonych wprowadzeniem w nich ograniczeń. Są to powiaty: łańcucki, kościerski, otwocki, ostrowski, starogardzki, tatrzański, nowotarski, żuromiński, wieluński i miasto Skierniewice.
Zobacz także: "Fakt" wraca do ułaskawienia pedofila przez Andrzeja Dudę. Adam Bielan: Chcieli wpłynąć na wynik wyborów
W ubiegłym tygodniu tylko w żółtej strefie umieszczonych zostało 11 powiatów: rybnicki, tatrzański, przemyski, żuromiński, limanowski, kartuski, konecki, nowosądecki, kłobucki, bartoszycki i miasto Kraków.
Z kolei w czerwonej strefie znajdowały się powiaty: nowatorski, lipski, łowicki pajęczański, wieluńskim, kolski i miasto Nowy sącz.
Czerwone i żółte strefy wydzielone zostają na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dnach na danym obszarze. Jeśli w tym okresie zdiagnozowanych zostanie ponad 12 przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców, to powiat kwalifikuje się jako czerwoną strefę.
Żółta strefa obowiązuje w sytuacji, gdy liczba zakażeń przekroczy 6, ale jest niższa niż 12 na 10 tys. osób.
Strefy czerwone w Polsce - zasady
Czerwona strefa to obszar, na którym obowiązują liczne obostrzenia. Nie można m.in. organizować kongresów i targów. Funkcjonuje także zakaz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. Siłownie pozostają otwarte, jednak obowiązują limity osób: jedna na 10 metrów kwadratowych.
Z kolei w kinie zajętych może być jedynie 25 proc. wszystkich miejsc. W kościołach i pozostałych obiektach kultu religijnego może brać udział 50 proc. dopuszczalnej liczby osób. Zmienione są też przepisy związane z weselami: dopuszczalna jest ich organizacja, jednak jedynie do 50 osób (nie wliczając obsługi). Obowiązkowe jest też zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Strefy żółte w Polsce - zasady
Żółta strefa również obejmuje liczne obostrzenia, jednak są one znacznie mniej rygorystyczne. Na targach, wystawach czy konferencjach może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Na siłowniach natomiast obecna może być jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. W kinie również jak i w czerwonej strefie zajętych może być maksymalnie 25 proc. miejsc.
Z kolei w weselach uczestniczyć może maksymalnie 100 osób (nie wliczając obsługi).