Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Co z wyborami prezydenckimi 2020? Ryszard Terlecki: uruchomiono medialny walec

Ryszard Terlecki po raz kolejny zabrał głos ws. wyborów prezydenckich 2020, które mają się odbyć 10 maja. Zamieścił w sieci wymowny wpis.
Share
Koronawirus w Polsce. Ryszard Terlecki o wyborach prezydenckich 2020
Koronawirus w Polsce. Ryszard Terlecki o wyborach prezydenckich 2020Źródło: PAP
d347sw4

"Opozycja szaleje byle odwlec widmo klęski. Uruchomiono medialny walec, celebrytów emerytowane autorytety. Nadzieja na wymianę Kidawy na Tuska, Biedronia na Zandberga, a Kosiniaka na jego żonę, mobilizuje liberalny światek. Hasło: prawdziwi demokraci za likwidacją demokracji" - napisał Ryszard Terlecki na Twitterze.

To nie pierwszy raz, gdy szef klubu PiS komentuje kwestię wyborów prezydenckich. - Samorządy nie są poza władzą państwową i jeśli będzie opór z ich strony, żeby przeprowadzić wybory prezydenckie, wprowadzimy tam komisarzy - powiedział Terlecki w niedawnej rozmowie na antenie Radia Kraków.

Warto zaznaczyć, że do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa PiS ws. zmian w Kodeksie Wyborczym, który zakłada powszechne głosowanie korespondencyjne. Mogą z niego skorzystać wszyscy wyborcy. Wcześniej proponowano, by takie oddawanie głosów dotyczyło wyłącznie osób na kwarantannie, izolacji lub które są powyżej 60. roku życia.

d347sw4

Zobacz wideo: PiS chce zmienić Kodeks Wyborczy. Piotr Mueller pytany o Konstytucję

"W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się" - czytamy w uzasadnieniu ustawy. Podkreślono, że "każdy z wyborców, przy zachowaniu odpowiednich wymogów formalnych, będzie mógł zagłosować nie będąc zmuszonym do osobistego stawiennictwa przy urnie wyborczej".

Opozycja nie zgadza się na te zmiany. Zwraca uwagę na fakt, że Trybunał Konstytucyjny w swoim orzecznictwie dotyczącym prawa wyborczego podkreśla, że istotne zmiany w Kodeksie wyborczym muszą być dokonywane najpóźniej sześć miesięcy przed wyborami.

d347sw4

Koronawirus w Polsce. Elżbieta Witek o wyborach prezydenckich 2020

We wtorek wieczorem marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosiła orędzie, w którym zwróciła się do swojego odpowiednika w Senacie. - Apeluję o sprawne procedowanie tej ustawy w Senacie, bowiem od uchwalenia jej w Sejmie pozostanie dosłownie kilka dni, aby Prezydent mógł podpisać te zmiany i by mogły one działać - powiedziała, zwracając się do Tomasza Grodzkiego.

- Wybory muszą się odbyć bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków; takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne - podkreśliła Witek. Zapewniła, że jako Marszałek Sejmu zadba o sprawne działania ws. projektu ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d347sw4

Podziel się opinią

Share
d347sw4
d347sw4
Więcej tematów