Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Coraz więcej przypadków w Nowym Jorku
Koronawirus z Chin może wywoływać nie tylko COVID-19. W Nowym Jorku liczba przypadków tajemniczej choroby dzieci związanej z SARS-CoV-2 wzrosła ostatniej doby o 30. Władze zaapelowały do rodziców i wyjaśniły, jak może objawiać się tzw. pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS). Raporty o chorobie napływają również z państw zachodniej Europy.
- Łącznie mamy już 82 przypadki wieloukładowego zespołu zapalnego - poinformował Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, prezentując raport z środy. W mieście z powodu PMIS zmarł 5-latek, w całym stanie Nowy Jork w sumie troje dzieci. Burmistrz podkreślił jednak, że według lekarzy wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne jej leczenie.
De Blasio wyjaśnił, że nie wiadomo jeszcze, dlaczego, i które dzieci są podatne na tę chorobę. Powiedział, że najczęstsze objawy to długotrwała gorączka, bóle brzucha i wymioty oraz obrzęk dłoni i stóp, wysypka oraz wymioty.
- Jeśli zauważycie takie symptomy u swojego dziecka, natychmiast skontaktujcie się z lekarzami - zaapelował burmistrz Nowego Jorku.
Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja
Uruchomiono już specjalną infolinię, a władze metropolii zapowiadają kampanię informacyjną w mediach i w komunikacji miejskiej na temat pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego - podaje CNN.
- W leczeniu PMIS stosuje się, jak na razie, leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew i niektóre przeciwciała - powiedział dr Max Gomez. Ekspert stacji CBS zaznaczył, że przyczyny choroby są w dużej mierze owiane tajemnicą.
Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Apel do rodziców
Lekarze przypuszczają, że dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję wirusową, koronawirusa SARS-CoV-2 lub innego wirusa. To może prowadzić do niekontrolowanego zapalenia - wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi.
Władze i służby medyczne zalecają rodzicom z Nowego Jorku, aby dzieci w wieku powyżej 2 lat jak najrzadziej wychodziły z domów, a na zewnątrz nosiły maseczki i utrzymywały bezpieczną odległość od innych.
Koronawirus. Raporty o PMIS nie tylko z USA
Przypomnijmy: nawet 100 dzieci mogło zachorować w Wielkiej Brytanii na tajemniczy "zespół zapalny", podobny do choroby Kawasakiego. O podobnych przypadkach informują też lekarze z Włoch, Chin i Hiszpanii.
Testy przeprowadzane u dzieci na obecność SARS-CoV-2 wypadają ujemnie, ale w krwi chorych odnaleziono przeciwciała charakterystyczne dla osób, które miały z nim kontakt.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.