Trwa ładowanie...
d3ni88l

Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Coraz więcej przypadków w Nowym Jorku

Koronawirus z Chin może wywoływać nie tylko COVID-19. W Nowym Jorku liczba przypadków tajemniczej choroby dzieci związanej z SARS-CoV-2 wzrosła ostatniej doby o 30. Władze zaapelowały do rodziców i wyjaśniły, jak może objawiać się tzw. pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS). Raporty o chorobie napływają również z państw zachodniej Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Coraz więcej przypadków w Nowym Jorku (zdj. ilustracyjne)
Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Coraz więcej przypadków w Nowym Jorku (zdj. ilustracyjne) (Getty Images)
d3ni88l

- Łącznie mamy już 82 przypadki wieloukładowego zespołu zapalnego - poinformował Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, prezentując raport z środy. W mieście z powodu PMIS zmarł 5-latek, w całym stanie Nowy Jork w sumie troje dzieci. Burmistrz podkreślił jednak, że według lekarzy wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne jej leczenie.

De Blasio wyjaśnił, że nie wiadomo jeszcze, dlaczego, i które dzieci są podatne na tę chorobę. Powiedział, że najczęstsze objawy to długotrwała gorączka, bóle brzucha i wymioty oraz obrzęk dłoni i stóp, wysypka oraz wymioty.

- Jeśli zauważycie takie symptomy u swojego dziecka, natychmiast skontaktujcie się z lekarzami - zaapelował burmistrz Nowego Jorku.

d3ni88l

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Prof. Marian Zembala o decyzjach rządu

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Uruchomiono już specjalną infolinię, a władze metropolii zapowiadają kampanię informacyjną w mediach i w komunikacji miejskiej na temat pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego - podaje CNN.

d3ni88l

- W leczeniu PMIS stosuje się, jak na razie, leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew i niektóre przeciwciała - powiedział dr Max Gomez. Ekspert stacji CBS zaznaczył, że przyczyny choroby są w dużej mierze owiane tajemnicą.

Koronawirus. Tajemnicza choroba dzieci związana z SARS-CoV-2. Apel do rodziców

Lekarze przypuszczają, że dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję wirusową, koronawirusa SARS-CoV-2 lub innego wirusa. To może prowadzić do niekontrolowanego zapalenia - wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi.

Władze i służby medyczne zalecają rodzicom z Nowego Jorku, aby dzieci w wieku powyżej 2 lat jak najrzadziej wychodziły z domów, a na zewnątrz nosiły maseczki i utrzymywały bezpieczną odległość od innych.

d3ni88l

Koronawirus. Raporty o PMIS nie tylko z USA

Przypomnijmy: nawet 100 dzieci mogło zachorować w Wielkiej Brytanii na tajemniczy "zespół zapalny", podobny do choroby Kawasakiego. O podobnych przypadkach informują też lekarze z Włoch, Chin i Hiszpanii.

Testy przeprowadzane u dzieci na obecność SARS-CoV-2 wypadają ujemnie, ale w krwi chorych odnaleziono przeciwciała charakterystyczne dla osób, które miały z nim kontakt.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ni88l

Podziel się opinią

Share
d3ni88l
d3ni88l