Koronawirus na świecie. Niemieccy badacze: koronawirus atakuje nie tylko płuca [Relacja na żywo - 14 maja]
Koronawirus w Polsce i na świecie. Liczba zakażeń w Polsce cały czas rośnie. Najwięcej jest na Śląsku. Na całym świecie trwają prace nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Niestety, jeden z koncernów farmaceutycznych już oświadczył, że pierwszy dostanie ją ten, kto da więcej na badania. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo, gdzie podajemy najnowsze informacje ws. pandemii COVID-19.
Dasz więcej kasy, dostaniesz szczepionkę jako pierwszy? Do tego można sprowadzić oświadczenie francuskiej firmy farmaceutycznej Sanofi, która stwierdziła, że pierwszeństwo do otrzymania opracowanego przez nich specyfiku (prace wciąż trwają) dostaną Amerykanie. Powód? Wpłacili najwięcej pieniędzy na prace badawcze w tej firmie. Te słowa wywołały prawdziwą burzę we Francji. "Szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być dobrem publicznym całego świata. Równy dostęp wszystkich do szczepionki nie podlega negocjacji" - zareagował na to oświadczenie na swoim profilu na Twitterze francuski premier Edouard Philippe. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że szczepionka na Covid-19, jeśli powstanie, nie powinna podlegać "prawom rynkowym".
Koronawirus w USA.
Rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany oświadczyła w czwartek, że nie bierze pod uwagę możliwości, że amerykański lider Donald Trump i wiceprezydent Michael Pence mogą zostać zarażeni koronawirusem. " Nawet tego nie rozważamy. Monitorujemy zdrowie prezydenta, zdrowie wiceprezydenta. Teraz są zdrowi i nadal będą zdrowi" - stwiedziła. Dodała też, że Amerykanie powinni się z tego cieszyć. W razie niedyspozycji prezydenta i wiceprezydenta władzę w USA powinna przejąć Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, niższej izby Kongresu USA. Pelosi należy do Parti Demokratycznej, Trump jest Republikaninem.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio potwierdził, że w ciągu ostatniej doby liczba dzieci, u których stwierdzono nową chorobę, podobna do zespołu Kawasakiego wzrosła o 18 nowych przypadków. Łącznie na pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS) choruje już w tym mieście 100 dzieci.
Koronawirus na świecie.
Lekarze w wielu krajach odnotowują przypadki choroby podobnej do zespołu Kawasakiego, która atakuje dzieci. Z najnowszych danych dotyczących USA wynika, że zachorowało na nią ok. 150 dzieci w tym kraju. Włosi, którzy jako ostatni zaraportowali nowe schorzenie, mówią na razie o 10 przypadkach zarejestrowanych w gminie Bergamo okresie pandemii. Co ciekawe, w tym samym regionie w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano 19 przypadków zespołu Kawasakiego.
Koronawirus na świecie.
Z danych Johns Hopkins University wynika, że już ponad 300 tys. osób na całym świecie zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Liczba zakażonych przekroczyła 4,4 mln.
Koronawirus w Polsce.
Sejm wznowił obrady. Zajmie się dziś m.in. poprawkami Senatu do nowelizacji tarczy antykryzysowej, czyli tzw. Tarczy 3.0. Zapraszamy na relację na żywo.
Powiązane tematy:
Koronawirus w Polsce.
Po kontroli poselskiej w resorcie zdrowia na jaw wychodzą nowe, nieznane okoliczności związane z aferą maseczkową. Największe kontrowersje wzbudza transakcja ministerstwa z firmą, która została założona w przededniu transakcji. Firma związana jest z Łukaszem G., instruktorem narciarskim i znajomym ministra Łukasza Szumowskiego.
Powiązane tematy:
Koronawirus w Portugalii.
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Portugalii 9 zgonów z powodu koronawirusa. Łącznie od początku epidemi zmarły w tym kraju 1 184 osoby.
Całkowita liczba potwierdzonych przypadków zakażenia sięgnęła 28 319 - w ciągu ostatniej doby wzrosła o 187.
Koronawirus w Niemczech.
Czołowy niemiecki wirolog Christian Drosten nazwał luzowanie obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa, "tańcem z tygrysem". - Chodzi o to, na ile możesz poluzować smycz zwierzęcia, zanim na ciebie skoczy - stwierdził Drosten. Naukowiec odniósł się w ten sposób do koncepcji "młota i tańca" z badań pandemicznych, która zakłada najpierw ostre ograniczenia, a następnie ich poluzowywanie i obserwację, jaki mają one wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.
- Nie ma żadnych planów na to, żeby Śląsk zamykać, żeby wprowadzać tam jakiekolwiek dodatkowe w stosunku do reszty kraju obostrzenia - zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas Q&A na Facebooku. Dodał też, że główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas przekazał mu, że liczy, iż sytuację na Śląsku udało się ustabilizować i liczba zakażeń koronawirusem już w najbliższym czasie zacznie spadać.
Koronawirus w Polsce.
Przestaniemy nosić maseczki? Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na konferencji prasowej przed gmachem resortu zapowiedział, że w ciągu tygodnia, dwóch, możliwe jest poluzowanie obowiązków dotyczących noszenia maseczekw niektórych częściach kraju. Co na ten temat sądzą eksperci?
Powiązane tematy:
Koronawirus na Śląsku.
Już w połowie marca z górnicy Polskiej Grupy Górniczej ostrzegali, że w kopalniach nie będzie możliwości bezpiecznej pracy. Nawet po pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusa nie wstrzymano wydobycia węgla. Dziś tylko w PGG zakażonych jest 899 górników. Minie wiele dni zanim ognisko epidemii uda się wygasić. Jak do tego doszło?
Powiązane tematy:
Planuje się pobranie do niedzieli 7 tys. wymazów od pracowników 3 zakładów PGG, blisko 1,8 tys. od górników KWK Bobrek. Tylko w piątek planuje się pobrać 1,4 tys. próbek od pracowników KWK Pniówek. – Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników – wylicza Jarosław Wieczorek.
Koronawirus na Śląsku.
W piątek ruszy drugi etap badań przesiewowych dla górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. – Badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Koronawirus we Włoszech.
W ciągu ostatniej doby zmarły 262 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym liczba ofiar epidemii wzrosła do 31 368 osób. Odnotowano 992 nowe przypadki zakażenia. Od początku epidemii zainfekowanych zostało we Włoszech 223 096 osób.
Koronawirus w Polsce.
- Zamknięcie szkół do 26 czerwca było jednym z wariantów - stwierdził w rozmowie z RMF 24 wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
Koronawirus w Polsce.
Niestety, stopa bezrobocia w kraju rośnie. Najbardziej widoczne jest w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Powiązane tematy:
W ciągu ostatniej doby zmarły 22 osoby. Jedną z ofiar jest 18-letnia kobieta z Radomia.
Koronawirus w Polsce.
Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 411 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2. Większość z nich zarejestrowano na Śląsku - aż 302 przypadki.
Koronawirus w Polsce
W lubelskiej kopalni Bogdanka nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Zobacz, jak się przed nim chronią.
Koronawirus na świecie.
Szczepionki na koronawirusa jeszcze nie ma, a już rozpoczyna się walka o nią. Wczoraj koncern Sanofi oświadczył, że pierwszeństwo do otrzymania opracowanego przez nich specyfiku (prace wciąż trwają) dostaną Amerykanie, którzy wpłacili najwięcej pieniędzy na prace badawcze w tej francuskiej firmie. " Szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być dobrem publicznym całego świata. Równy dostęp wszystkich do szczepionki nie podlega negocjacji" - napisał premier Edouard Philippe na Twitterze.
W Rosji potwierdzono już ponad 252 tys. zakażeń koronawirusem. Ponad połowę z nich - 130 tys. - w Moskwie. W ciągu ostatniej doby wykryto 9,9 tys. nowych zakażeń. Od początku epidemi zmarło w Rosji 2 305 osób.
Koronawirus w Rosji.
15 maja rozpoczną się w Moskwie masowe testy przesiewowe na obecność przeciwciał na koronawirusa. Dziennie ma być robionych nawet 200 tys. testów - informuje tass.ru. Wyniki testów posłużyć mają do określenia, czy i kiedy znosić wprowadzone obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem.
Koronawirus w Polsce.
Uczniowie jednak wrócą do szkół przed końcem roku? "Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca br." - poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN. "Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca. Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS" - dodała. Przypomnijmy, że w programie specjalnym WP, wiceminister edukacji Maciej Kopeć zapowiedział, że dzieci nie wrócą do nauki do końca roku szkolnego.
Na wirus głupoty rządzących nie ma niestety żadnego lekarstwa.
Mogliby się w końcu zdecydować. Co chwila nowe, wzajemnie wykluczające się informacje... A ty rodzicu, nauczycielu siedź i kombinuj jak to wszystko rozplanować...
Powinni ogłosić zdalne nauczanie do końca roku szkolnego,a nie robić z dzieci króliki doświadczalne.
Koronawirus w USA.
W ciągu ostatniego tygodnia około 2,98 miliona osób zarejestrowało się jako bezrobotni - ogłosił w czwartek Departament Pracy USA. Ogółem prawie 36,5 miliona ludzi straciło pracę od czasu wybuchu pandemii w Stanach Zjednoczonych.
Nie widzisz relacji? Wejdź tutaj.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl