Trwa ładowanie...
d2r7p9a

Koronawirus. Rozmowy w UE ws. paszportów covidowych

W Unii Europejskiej trwają rozmowy na temat wprowadzenia specjalnych paszportów dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Większość państw jest przychylna temu pomysłowi.
Share
Koronawirus. UE wprowadzi paszporty dla zaszczepionych?
Koronawirus. UE wprowadzi paszporty dla zaszczepionych?Źródło: East News, Fot: Grzegorz Michałowski
d2r7p9a

Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej mają się spotkać w przyszłym tygodniu w celu omówienia sprawy paszportów dla osób przeciwko koronawirusowi. Akcję zainicjował premier Grecji. Gospodarka jego kraju jest oparta w dużej mierze na turystyce. Rzecznik KE powiedział "Rzeczpospolitej", że prowadzone są rozmowy na temat uznawania świadectw szczepień.

Koronawirus. Będą covidowe paszporty szczepień?

Obecne prace dotyczą ustalenia minimalnego katalogu danych, który miałby zawierać taki dokument. Wiele państw, w tym Polska, pozytywnie podchodzą do tego pomysłu. Uwagę na aspekty etyczne zwraca Holandia. Podkreśla, że uprzywilejowane byłyby te osoby, które już przyjęły szczepionkę na COVID. Stąd rozwiązanie weszłoby w życie dopiero w późniejszej fazie szczepień.

d2r7p9a

Przeczytaj: Szczepionka na COVID warunkiem lotu na wakacje? Jest konkretny pomysł

Na razie kraje wprowadzają własne rozwiązania. W Polsce paszport szczepień będzie pozwalał na korzystanie z usług w publicznej służbie zdrowia czy nieuwzględnianie w limitach spotkań towarzyskich. Nie będzie również potrzeby przechodzenia kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną. Prace związane z paszportem covidowym trwają również poza Unią Europejską.

Szczepionka na COVID ma dać dodatkowe korzyści

W Izraelu taki dokument ma zwalniać z kwarantanny i ograniczeń w poruszaniu się, a w przyszłości dać dostęp do miejsc kultury czy rozrywki. Paszporty koronawirusowe rozważa również Wielka Brytania, która czeka na dowody, że szczepionka na COVID nie tylko uodparnia, ale tez przerywa transmisję zakażeń. Swoje prace prowadzą także firmy technologiczne.

d2r7p9a

Przeczytaj również: Koronawirus. Wielka Brytania. Nowe obostrzenia przy wjeździe do Anglii i Szkocji

Donald Trump jak Adolf Hitler? Michał Kamiński wyjaśnia

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2r7p9a

Podziel się opinią

Share
d2r7p9a
d2r7p9a
Więcej tematów