Trwa ładowanie...
d1u6yo2

Koronawirus na Śląsku. Kolejne zakażenia w kopalni Zofiówka

Koronawirus na Śląsku. Wśród górników zatrudnionych w kopalni Zofiówka wykryto 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w zakładach jastrzębskiej spółki jest ponad 2,5 tys. zakażonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus na Śląsku. Wśród górników kopalni Zofiówka wykryto 190 nowy przypadków zakażenia koronawirusem
Koronawirus na Śląsku. Wśród górników kopalni Zofiówka wykryto 190 nowy przypadków zakażenia koronawirusem (PAP)
d1u6yo2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych sześć osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 25 669 osób, a 1 143 z nich zmarły.

Nowe przypadki dotyczą dziewięciu województw. Największa liczba nowych zakażeń pojawiła się na Śląsku. Tam koronawirusa zdiagnozowano u 195 osób. A z tego 190 w Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka. Ministerstwo Zdrowia odnotowało też zakażenia w województwach: opolskim (14), wielkopolskim (13), dolnośląskim (13), małopolskim (12), pomorskim (3), lubelskim (3), świętokrzyskim (3) i podlaskim (3).

Kolejne zakażenia wśród górników Zofiówki

Zofiówka należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jest w tym momencie największym ogniskiem epidemii w Polsce. Jeszcze wczoraj z laboratorium wróciły wyników testów, wykonywanych wśród załogi zakładu w ramach badań przesiewowych. Koronawirusa potwierdzono u 381 osób.

d1u6yo2

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w piątek, że w najbliższych dniach - a być może już w piątek po południu - resort będzie mieć raporty dotyczące górników z Zofiówki. - Tam została zamknięta dość duża pierwsza tura badań, prowadzona na dwóch turach, które pracowały w kopalniach, nie spotykając się ze sobą. Na pewno w ciągu najbliższych 2-3 dni będą raportowane przypadki zakażeń z Zofiówki. Proszę się spodziewać, że tych zakażeń może być kilkaset - mówił Andrusiewicz.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, do tej pory w jej kopalniach potwierdzono 2756 przypadków zarażenia koronawirusem. W samym Pniówku jest to 1587 osób, 1135 osób w Ruchu Zofiówka, 13 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 8 osób w kopalni Budryk i 13 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywa 212 osób.

Dochodzenie do pełnych zdolności wydobywczych w kopalni Pniówek (sprzed 10 maja) będzie następowało stopniowo, w miarę powrotu do pracy zdrowych pracowników, po dwukrotnych badaniach na obecność Sars-CoV-2. "Kopalnie JSW, w tym kopalnia Pniówek, na bieżąco realizują zamówienia kontrahentów. Terminowość, jakość i wielkość dostaw do odbiorców są na najwyższym poziomie" - informuje na swojej stronie Jastrzębska Spóła Węglowa.

Ponad 12 tys. ozdrowieńców w Polsce

W sobotę rano resort zdrowia przekazał również "dzienny raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:

  • 2 128 osób jest hospitalizowanych,
  • 81 820 osób są objętych kwarantanną,
  • 19 994 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym,
  • 12 641 osób wyzdrowiało.
d1u6yo2

Zobacz też: Inspekcja handlowa kontroluje placówki medyczne

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-raport-z-frontu-dzien-piaty-po-omacku-6492345522456193a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u6yo2

Podziel się opinią

Share
d1u6yo2
d1u6yo2