Trwa ładowanie...

Koronawirus. Michał Dworczyk apeluje ws. szczepień i ostrzega przed kolejnym lockdownem

Trzecia fala koronawirusa w Polsce wyraźnie wyhamowała. Wciąż wielu Polaków nie chce jednak zaszczepić się przeciwko COVID-19. Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował do niezdecydowanych, przestrzegając, że tylko szczepienia mogą zapobiec czwartej fali epidemii. Nie wykluczył, że gdyby do niej doszło, mógłby zostać wprowadzony kolejny lockdown.

Share
Koronawirus. Michał Dworczyk apeluje ws. szczepień i ostrzega przed kolejnym lockdownem
Koronawirus. Michał Dworczyk apeluje ws. szczepień i ostrzega przed kolejnym lockdownem Źródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak
d1cipnf

Na temat aktualnej sytuacji epidemicznej Michał Dworczyk wypowiedział się podczas czwartkowej konferencji prasowej. - Przede wszystkim dobrą informacją jest fakt, że wczoraj przekroczyliśmy 27 mln wykonanych szczepień. Przypomnę, że pierwotnym celem było wykonanie do końca czerwca 20 mln szczepień. Już go w sposób znaczący przekroczyliśmy - powiedział szef KPRM.

Dworczyk przekazał też, jak prezentuje się rozkład szczepień w poszczególnych grupach wiekowych. Z danych rządu wynika, że w grupie osób w wieku 70 lat i więcej jest 77 procent osób zarejestrowanych lub zaszczepionych. W grupie 60-69 lat odsetek ten wynosi 66 procent.

Szczepienia przeciw COVID-19. Dworczyk apeluje do niezdecydowanych

Dworczyk zwrócił się także do wszystkich, którzy nie chcą lub wciąż zwlekają z zapisaniem się na szczepienie. - To dobry moment, aby ponowić apel, abyśmy się rejestrowali i szczepili - mówił minister.

d1cipnf

Jak tłumaczył, "jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą COVID-19". - Gdyby do tego doszło, nie można wykluczyć żadnych sytuacji, z lockdownem włącznie - ostrzegł Michał Dworczyk.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński o przymusowych szczepieniach na COVID-19. Wiceminister Waldemar Buda tłumaczy

Szczepienia w aptekach i galeriach handlowych

Szef kancelarii premiera przypomniał, że od niedawna szczepić można się już również w aptekach. - Do tej pory około 450 aptek na terenie całej Polski włączyło się do programu - poinformował.

d1cipnf

Dworczyk dodał, że uruchomiono także osiem pilotażowych punktów szczepień na terenie centrów handlowych w Polsce. - Chcemy, by szczepienia były dostępne wszędzie, galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób, gdzie bardzo dużo sposób odwiedza sklepy, kina. Wszystkie punkty, które są w tych galeriach umieszczone, chcemy by przy tej okazji była możliwość zaszczepienia się - powiedział.

Loteria dla zaszczepionych. Do wygrania nawet milion złotych

Na konferencji obecny był także prezes zarządu Totalizatora Sportowego Olgierd Cieślik, który przedstawił zasady szumnie zapowiadanej Loterii Narodowego Programu Szczepień. Poinformowano, że rozpocznie się ona 1 lipca i potrwa do 30 września. - W tym czasie można przystąpić do loterii Narodowego Programu Szczepień. Zasięgiem obejmuje całą Polskę, Uczestnicy muszą być pełnoletni i muszą przejść kompletne szczepienie - przekazał Cieślik.

Pula nagród wyniesie aż 14 milionów 300 złotych. 6 października jest zaplanowane losowanie nagrody tygodniowej, miesięcznej i finałowej. Podkreślono, że rejestrować można się przez Internetowe Konto Pacjenta lub infolinię Narodowego Programu Szczepień.

- Każdy z uczestników ma cztery szanse na wygraną. Mamy kilka kategorii nagród. Natychmiastowe, czyli losowane codziennie, tygodniowe, nagrody miesięczne oraz główne losowanie, finałowe, które odbędzie się 6 października. Będą tam do wygrania dwie nagrody po milion złotych i dwa samochody - wyjaśnił Cieślik.

d1cipnf

Osoba, która zwycięży w loterii, otrzyma telefon lub SMS z linkiem do wypełnienia oświadczenia. Wyniki losowań będą też publikowane na stronie loterii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cipnf

Podziel się opinią

Share
d1cipnf
d1cipnf
Więcej tematów