Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czego boją się Polacy? Badanie

Koronawirus i wprowadzone przez niego obostrzenia - z ich powodu poziom lęku i zdenerwowania Polaków jest dość wysoki. Tak wynika z badania opracowanego przez psychologów.
Share
Koronawirus w Polsce. Polacy się boją
Koronawirus w Polsce. Polacy się bojąŹródło: East News, Fot: Adam Jastrzębowski
d3qlop5

Polacy pytani o to, czego boją się w związku z pandemią wymieniają: przepełnioną służbę zdrowia, kryzys finansowy, chorobę bliskiego, panikę innych. Nastroje zbadały: dr Katarzyna Hamer z Instytutu Psychologii, dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS i dr Marta Marchlewska z IP PAN.

Wyniki badania opublikował PAP. Wynika z niego, że aż 73 proc. respondentów boi się, że zachoruje im ktoś bliski, 72 proc. ankietowanych obawia się przepełnionej służby zdrowia, 71 proc. - kryzysu finansowego, a 70 proc. - paniki i nieracjonalnych zachowań innych ludzi.

Najwięcej osób (75 proc.) boi się, że niektórzy ludzie nie zastosują się do zaleceń i wirus będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko. - Można się było zastanawiać, czy największym niepokojem związanym z epidemią nie będzie to, że zachorujemy. Paradoksalnie okazało się jednak, że nie. Choć wciąż boi się tego 59 proc. osób - podkreśliła w rozmowie z PAP dr Katarzyna Hamer.

d3qlop5

Zobacz też: PiS nie chce przełożenia wyborów. "Nie chodzi o zaciekłość Jarosława Kaczyńskiego"

Ponadto, 59 proc. badanych boi się zmiany trybu życia. Tego, że w sklepach zabraknie niezbędnych do życia produktów obawia się z kolei 37 proc. pytanych.

d3qlop5

Koronawirus w Polsce. Psychologowie oferują pomoc

- Nie mamy podobnych badań o izolacji w czasie pandemii. Ale wiemy, co się dzieje z pacjentami, którzy byli w przeszłości izolowani w szpitalach. Wiemy, że w takich warunkach rośnie niepokój, objawy depresyjne, poczucie samotności, lęk, nawet wrogość, a spada poczucie kontroli. Możemy - przez analogię - podejrzewać, że podobnie może być i teraz, kiedy tak dużo osób pozostaje w izolacji - powiedziała dr Hamer.

Jak zaznaczyła, każdy może skorzystać z pomocy psychologicznej przez telefon lub online. Przypomniała o telefonie zaufania.

d3qlop5

Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce. 4-latek wcale nie jest chory. Lekarz publikuje wymowny post

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-24 marca 2020, w formie wspomaganego komputerowo wywiadu online (próba losowo-kwotowa), na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, na próbie 1098 osób.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qlop5

Podziel się opinią

Share
d3qlop5
d3qlop5
Więcej tematów