Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czechy wprowadzają nowe obostrzenia. Szpitale we Francji w "trybie ratunkowym"

Koronawirus w Europie nie odpuszcza. 8 618 przypadków zakażenia COVID-19 w Czechach to nowy dzienny rekord w tym kraju. We Francji po raz pierwszy od początku pandemii odnotowano ponad 20 tys. infekcji. W Szwecji za wzrost zachorowań odpowiadają głównie młodzi.

Share
Czechy koronawirus. Czwarty dzień z rekordem zachorowań
Czechy koronawirus. Czwarty dzień z rekordem zachorowańŹródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA, MOHAMMED BADRA
d1a721h

Francuskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dzienna liczba zakażonych koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła 20 tys. osób. Przez ostatnie 24 godz. zmarło też 109 osób. Łącznie, od początku pandemii zakażonych zostało 691 977 osób, a 32 530 zmarło. W regionie paryskim szpitale przeszły w "tryb ratunkowy". Odwołano urlopy personelu i odłożono mniej pilne operacje. Pacjenci z COVID-19 stanowili bowiem blisko połowę wszystkich pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Szwecja koronawirus. Ogniskiem zakażeń studenckie imprezy

Najwyższy dobowy wynik od końca czerwca odnotowała Szwecja, gdzie potwierdzono 919 zachorowań. Największym ogniskiem SARS-CoV-2 jest kampus studencki Uniwersytetu w Vaesteras, który odpowiada za 60 infekcji. Władze uczelni wprowadziły zdalne nauczanie. Koronawirusa potwierdzono również po prywatnych imprezach w środowisku akademickim. Wzrost zakażeń ma miejsce także w innych częściach kraju.

d1a721h

Minister szkolnictwa wyższego i nauki zaapelowała do studentów, aby zrezygnowali ze spotkań towarzyskich. - Jesteście dorośli, pomyślcie o innych. Nawet jeśli łagodnie przejdziecie chorobę, to możecie zakazić starsze osoby, na przykład wykładowców - mówiła Matilda Ernkrans. Wypowiedź nie przekonała młodych. Jedna ze szwedzkich telewizji ujawniła plany studenckiej imprezy na 400 osób. Za ostatni wzrost zachorowań odpowiadają przede wszystkim osoby w wieku 20-29 lat.

Koronawirus w Polsce. "Jest bardzo źle". Polityk uderza w Szumowskiego

Czechy koronawirus. Czwarty dzień z rekordem zachorowań

W piątek czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 618 przypadkach zakażeń COVID-19. To czwarty kolejny dzień z rekordową liczbą zakażeń. Tamtejszy rząd wprowadził nowe restrykcje, które będą obowiązywać przez dwa tygodnie. Restauracje, bary i puby mają być zamykane o godz. 20. Wprowadzono także zakaz funkcjonowania siłowni i basenów, a także ogrodów zoologicznych.

d1a721h

Zamknięte zostaną również teatry i kina. Zakaz dotyczy także sportu wyczynowego i amatorskiego za wyjątkiem imprez międzynarodowych, które będą rozgrywane bez i przy ograniczonej liczbie uczestników. W szkołach wyższych i średnich wprowadzono edukacją zdalną, a w starszych rocznikach szkół podstawowych hybrydową. Inaczej Czechom w ciągu 2 tyg. groziłby brak opieki medycznej - uważa minister zdrowia Roman Prymulia.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1a721h

Podziel się opinią

Share
d1a721h
d1a721h
Więcej tematów