Koronawirus. AstraZeneca chce wypuścić swoją szczepionkę do końca roku. Jest warunek
AstraZeneca może wydać swoją szczepionką przeciwko koronawirusowi do końca tego roku. Warunkiem jest jednak szybkie wznowienie testów klinicznych. Badania zostały przerwane po tym, jak jeden z wolontariuszy poważnie zachorował.
10.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:51
AstraZeneca wstrzymała we wtorek badania kliniczne nad szczepionką, którą rozwija we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. U jednej z osób uczestniczących w testach stwierdzono objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego. Na razie nie ma pewności, czy poważna choroba wolontariusza ma związek z podaniem mu szczepionki.
Szczepionka na koronawirusa od AstraZeneca. Kiedy będzie gotowa?
Dyrektor generalny firmy Pascal Soriot zapewnia, że sprawa jest badana przez grupę niezależnych ekspertów, którzy zdecydują o ewentualnym wznowieniu badań. Wyniki testów mają zostać przekazane organowi regulacyjnemu, który zdecyduje o wprowadzeniu szczepionki na rynek. Jeśli testy kliniczne zostaną szybko wznowione, to szczepionka od koncernu AstraZeneca może być gotowa jeszcze w tym, albo na początku przyszłego roku.
Szef AstraZeneca zapewnił, że przerwa w badaniach nie jest niczym niezwykłym w procesie opracowywania nowych szczepionek. W testach klinicznych ma wziąć udział od 50 do 60 tys. osób, co ma pozwolić wykryć rzadkie skutki uboczne. Soriot zauważył, że próby szczepionki na COVID-19 są śledzone przez cały świat i głównie to różni je od innych badań medycznych, których wyniki nie są tak nagłaśniane w mediach.
Koronawirus. AstraZeneca ma najbardziej obiecujący projekt szczepionki
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w środę projekt szczepionki AstraZeneca jako jeden z najbardziej obiecujących na świecie spośród 35, które są już w fazie badań na ludziach. AstraZeneca zamierza dostarczać szczepionki do krajów w tym samym czasie, by zapewnić ich sprawiedliwą dystrybucję. Według Soriota koncern jest bliski zapewnienia mocy produkcyjnych 3 mld dawek substancji w zakładach na całym świecie.
Źródło: PAP