ŚwiatKoronawirus na świecie. AstraZeneca wstrzymuje badania nad szczepionką. Poważna "niepożądana reakcja"?

Koronawirus na świecie. AstraZeneca wstrzymuje badania nad szczepionką. Poważna "niepożądana reakcja"?

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał 3 fazę badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Jeden z wolontariuszy, którzy biorą udział w badaniu, poważnie zachorował. Na razie nie ma pewności, czy jest to efekt podania szczepionki.

Koronawirus na świecie. Wstrzymano badania nad szczepionką AstraZeneca. Jeden z uczestników zachorował
Koronawirus na świecie. Wstrzymano badania nad szczepionką AstraZeneca. Jeden z uczestników zachorował
Źródło zdjęć: © PAP | EPA, Juan Ignacio Roncoroni
Violetta Baran

09.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma farmaceutyczna AstraZeneca wstrzymała we wtorek badania swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi z powodu poważnej i nieoczekiwanej reakcji niepożądanej u uczestnika - poinformowała firma.

Wstrzymanie badań, pozwoli brytyjsko-szwedzkiej firmie na przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa. Na razie nie wiadomo, na jak długo badania zostaną wstrzymane.

W oświadczeniu firma stwierdziła, że wstrzymanie badań to „rutynowe działanie, które musi nastąpić za każdym razem, gdy u jednego z uczestników pojawi się potencjalnie niewyjaśniona choroba".

Koronawirus. Szczepionka wywołała niepożądaną reakcję?

AstraZeneca tłumaczy, że uczestnicy takich badań czasami chorują przez przypadek, ale wszystkie takie zdarzenia „muszą być poddawane niezależnej ocenie, aby dokładnie to sprawdzić”.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zachorował uczestnik badania z Wielkiej Brytanii. U mężczyzny potwierdzono poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Tę poważną chorobę często wywołują wirusy.

Szczepionka AZD1222 została opracowana przez specjalistów AstraZeneca i Oksfordu. Wykorzystuje niezdolny do replikacji wektor wirusowy szympansa oparty na osłabionej wersji wirusa przeziębienia (adenowirusa), który wywołuje infekcje u szympansów i zawiera materiał genetyczny białka wypustki wirusa SARS-CoV-2. Po szczepieniu wytwarzane jest białko powierzchniowe kolca, przygotowujące układ odpornościowy do ataku na wirusa SARS-CoV-2, jeśli później zainfekuje organizm.

Jednak adenowirusy mogą czasami wyzwalać własne odpowiedzi immunologiczne, które mogą zaszkodzić pacjentowi bez generowania zamierzonej formy ochrony.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka AstraZeneca jest najbardziej zaawansowana i szczególnie obiecująca. Ponieważ są duże nadzieje na to, że będzie bezpieczna i skuteczna, jej produkcja miała ruszyć już w najbliższych miesiącach - jeszcze przed zakończeniem badań trzeciej fazy.

Źródło: nyt.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (357)
Zobacz także