Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o fake news o maseczkach

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje na fałszywe doniesienia o zatrzymaniu na polskiej granicy maseczek ochronnych dla Włoch. Jako pierwsi fake newsa mieli rozpowszechniać politycy z Rosji.

Share
Koronawirus. Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o fake news o maseczkach
Źródło: East News, fot: LaPresse/Sipa USA
d3exlxi

Plotkę o zatrzymaniu transportu opublikował jako pierwszy rosyjski senator Aleksiej Puszkow, znany z agresywnych wypowiedzi wobec Polski - wyjaśnia serwis "Super Expressu". Gazeta podaje, że to dlatego do polskiego MSZ wezwano rosyjskiego ambasadora.

Rozmowa z Siergiejem Andriejewem na temat fałszywych oskarżeń odbyć się ma w czwartek około południa.

Chodzi o doniesienia z ostatniej soboty, które publikowały włoskie media, oskarżając służby z Polski o zatrzymanie na granicy transportu maseczek ochronnych, które miały trafić do ich kraju. Sprawę skomentował Alessio D’Amato - szef wydziału do spraw służby zdrowia regionu Lazio, mówiąc o "absurdzie i poważnym incydencie".

Zobacz też: Braki sprzętu w szpitalach. "Nie obchodzi mnie skąd, mam go dostać"

Polski resort spraw zagranicznych od razu wyjaśnił, że doniesienia o zatrzymaniu na polskiej granicy do kontroli celnej 23 tys. maseczek typu FFP2 są nieprawdziwe.

d3exlxi

"Dementujemy blokowanie przez Polskę jakiegokolwiek transportu maseczek do Włoch. Solidaryzujemy się i wspieramy włoski naród w tym jakże trudnym okresie" - głosił komunikat naszego MSZ.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d3exlxi

Podziel się opinią

Share
d3exlxi
d3exlxi
Więcej tematów