Trwa ładowanie...

Koronawirus. Włochy interweniują ws. Polski i maseczek na granicy? Jest reakcja MSZ

Koronawirus w Europie sprawił, że artykułem pierwszej potrzeby stały się specjalistyczne maseczki. W mediach pojawiły się doniesienia, jakoby polskie służby celne zatrzymały 23 tys. maseczek ochronnych, które miały trafić do Włoch. Teraz do sprawy odniosło się polskie MSZ.

Share
Koronawirus. Włochy interweniują ws. Polski i maseczek na granicy? Jest reakcja MSZ
Źródło: East News
d3azwde

W sobotę włoska agencja Ansa informowała, że władze Lacjum protestowały ws. rzekomego zatrzymania przez polskie służby celne 23 tys. maseczek ochronnych. Produkty miały trafić do Włoch. Jak twierdzi szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D'Amato, chodzi o 23 tys. maseczek typu FFP2. W sprawę zaangażowała się ambasada Włoch w Polsce i włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z kolei polskie MSZ zaprzecza jakoby miało dość do zablokowania transportu maseczek - taki komunikat przekazało ministerstwo TVP Info.

"Strona włoska potwierdziła nieprawdziwość tych informacji" - czytamy w stanowisku biura prasowego dyplomacji.

Zobacz też: Padło pytanie o testy. Profesor: "kompletna ruina służby zdrowia"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Koronawirus w Polsce. Stan epidemii

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

W Polsce obowiązuje stan epidemii. Oznacza to, że przedsiębiorca, który ma obowiązek poinformować wojewodę, jeśli ma zamiar wywieźć lub zbyć takie produkty jak: gogle ochronne, kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3, maseczki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki lateksowe, nitrylowe, środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń ma obowiązek powiadomić o tym wojewodę. Z kolei wojewoda może złożyć wniosek do premiera w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVP Info

d3azwde

Podziel się opinią

Share
d3azwde
d3azwde
Więcej tematów