Korea Północna dostanie ratunek. WHO załatwiła zawieszenie sankcji
ONZ wydała zgodę WHO na wysyłanie pomocy humanitarnej do Pjongjangu. Dzięki temu Korea Północna spustoszona przez tajfun Khanun otrzyma międzynarodowe wsparcie. Sankcje nałożone na kraj Kim Dzong Una w tym przypadku nie będą obowiązywały.
14.08.2023 11:27
Tajfun Khanun, który przetoczył się w zeszłym tygodniu z południa na północ Półwyspu Koreańskiego, przyniósł szkody w wielu rejonach. Wiatr i woda zniszczyły domy, drogi i pola, unicestwiając uprawy i skazując na tragiczny los tysiące ludzi.
Najdotkliwsze szkody dokonały się tam, gdzie już wcześniej panował niedostatek. Większość z krajów, które dotknął żywioł, ma szansę na wydostanie się z trudnej sytuacji we własnym zakresie. Gorzej jest w biednym, zamkniętym kraju Kim Dzong Una, gdzie nie będą w stanie dotrzeć humanitarne akcje.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła jednak spróbować uruchomić pomocowe mechanizmy. Zwróciła się do ONZ o zgodę na specjalny tryb działania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W sobotę wydana została zgoda na zwolnienie, ze względów humanitarnych, z obowiązku przestrzegania sankcji wydanych przez Zachód wobec Korei Północnej. Do KRLD, państwa próbującego podnieść się po niedawnej klęsce żywiołowej, będzie można wysłać namioty, które zapewnią schronienie powodzianom.
Zwolnienie z obostrzeń, zakazów pomocy i wysyłania jakichkolwiek ekspedycji humanitarnych do Pjongjang wydał Komitet ds. Sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nadzorujący sankcje wobec Korei Północnej. Będzie można teraz skierować tam pierwszy ratunek. Jego wartość ma wynieść w tej transzy ponad 5 tysięcy dolarów.
WHO otrzymuje zwolnienie z sankcji wobec Korei Północnej
Na początek do kraju Kima pojadą specjalistyczne, "wielofunkcyjne" namioty. Zwolnienie z sankcji będzie obowiązywać przez dziewięć miesięcy, więc komitet na tym transporcie nie poprzestanie.
Jak podaje "NK News", serwis wydawany w Korei Południowej, zawierający zdobyte nieoficjalnymi ścieżkami informacje z Północy, największy kryzys humanitarny panuje w północnokoreańskiej prowincji Kangwon. Tu zalane zostały ogromne tereny, a wiatr i woda zniszczyły domy w wielu wioskach.
Zachodnie sankcje wprowadzane są od 2006 roku. Są reakcją na północnokoreańskie działania militarne, zbrojenia i próby jądrowe, które prowadzi reżim pod przywództwem Kim Dzong Una. Ostatnie zakazy wydano w kwietniu 2022 roku.
Sankcje polegają na ograniczeniu transakcji, współpracy ekonomicznej, dostarczania usług finansowych, a także jakiejkolwiek pomocy humanitarnej. Niektóre z decyzji Unii Europejskiej oraz Organizacji narodów Zjednoczonych dotyczą osób i podmiotów zaangażowanych w prowadzony przez Kim Dzong Una nuklearny program rakietowy.