PolskaKonwent Marszałków Województw obraduje w Częstochowie

Konwent Marszałków Województw obraduje w Częstochowie

Problemy kolegiów nauczycielskich,
obliczania opłat za korzystanie ze środowiska, przekazania
samorządom Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz rewitalizacji
terenów poprzemysłowych i powojskowych znalazły się w programie
obrad Konwentu Marszałków Województw RP.

Konwent, któremu przewodzi obecnie marszałek woj. śląskiego Janusz Moszyński, zebrał się w Częstochowie. W drugim dniu posiedzenia, marszałkowie spotkają się m.in. z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

W pierwszym dniu konwent przyjął kilka stanowisk. W sprawie kolegiów: nauczycielskich, języków obcych oraz pracowników służb społecznych, marszałkowie wyrazili zaniepokojenie sytuacją prawną, związaną z ich funkcjonowaniem w obecnym kształcie. W myśl prawa o szkolnictwie wyższym, kolegia nie są szkołami wyższymi, co rodzi określone skutki prawne, związane z wynagradzaniem pracowników i statusem słuchaczy.

"Podejmowane do tej pory próby uregulowania statusu prawnego kolegiów nie powiodły się. Narastające jednak z roku na rok problemy związane z funkcjonowaniem kolegiów wymagają niezwłocznego podjęcia działań oraz stworzenia odpowiednich mechanizmów prawnych, mających na celu dostosowanie przepisów dotyczących kolegiów oraz szkół wyższych do stanu zapewniającego bezkolizyjne ich funkcjonowanie na rynku edukacyjnym" - napisali marszałkowie.

W innym stanowisku konwent postuluje nowelizację ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Obecne uregulowania marszałkowie uważają za trudne do spełnienia, bo np. wpis do ksiąg wieczystych nieruchomości zajętych pod drogi wojewódzkie jest procesem długotrwałym i wymaga przeprowadzenia określonych procedur. Konwent uważa, że na wywiązanie się z zapisów ustawy potrzeba nie roku, ale pięciu lat. Marszałkowie wskazali też na wiele wadliwych - ich zdaniem - zapisów tej ustawy.

Konwent wskazał też na znaczenie rewitalizacji terenów poprzemysłowych i powojskowych, w różnym stopniu zdegradowanych. Marszałkowie oceniają, że występujące w Polsce bariery prawne, ekonomiczne, kompetencyjne, mentalne itp. nie sprzyjają podejmowaniu działań prowadzących do powtórnego wykorzystywania tych terenów.

Marszałków postulują, aby pilnie rozważono problemy prawno-własnościowe tego typu terenów należących do Skarbu Państwa oraz ich obciążeń hipotecznych, systemowej partycypacji budżetu w kosztach rewitalizacji terenów zdegradowanych oraz by umożliwiono samorządom przejmowanie - po minimalnych kosztach lub nieodpłatnie - takich obszarów o rewitalizacji, opartej m.in. o unijne środki.

"Około 15-20% terenów ma szansę na przeprowadzenie rekultywacji bez interwencji publicznej, podobna ilość zwykle wymaga tak dużych nakładów na włączenie ich do ponownego użytkowania, że nie można oczekiwać ich podjęcia w najbliższej przyszłości. Przywrócenie do użytku gospodarczego pozostałych 60-70% terenów wymagać będzie zatem udziału władz publicznych oraz wykorzystania odpowiednich instrumentów prawnych i ekonomiczno-finansowych" - napisali marszałkowie.

W kwestii przekazania Ośrodków Doradztwa Rolniczego do kompetencji samorządów województw konwent wskazał, że pozwoliłoby to na efektywniejsze prowadzenie polityki rozwoju obszarów wiejskich przez władze regionalne.

"Obecnie samorządy województw, które odpowiadają za planowanie i realizowanie polityki regionalnej nie mają większych kompetencji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich będącego częścią składową tej polityki" - uznali marszałkowie.

W innym przyjętym stanowisku marszałkowie postulują stworzenie jednolitego systemu informatycznego dla całego kraju, służącego do obliczania opłat za korzystanie ze środowiska i dystrybucji środków finansowych na poszczególne fundusze ochrony środowiska. Koordynatorem tych działań powinno być, ich zdaniem, Ministerstwo Środowiska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)