"Kontrowersyjna decyzja". Rosja ma dostać zaproszenie od Francji

Rosja ma otrzymać zaproszenie na uroczystości związane z 80. rocznicą lądowania sił alianckich w Normandii podczas II wojny światowej - przekazała francuska stacja radiowa Europe1. Zaproszenie dla rosyjskiej delegacji potwierdziła Misja Wyzwolenia, odpowiedzialna za organizację uroczystości.

"Kontrowersyjna decyzja". Rosja ma dostać zaproszenie od Francji
"Kontrowersyjna decyzja". Rosja ma dostać zaproszenie od Francji
Źródło zdjęć: © GETTY | Contributor
Sara Bounaoui

Chociaż decyzja o zaproszeniu Rosji nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona przez francuskie władze, Europe1 zapewniło, że jest to kwestia już przesądzona i zaproszenie na pewno zostanie wysłane.

Stacja radiowa wyraziła swoje niezadowolenie z tej decyzji, oceniając ją jako "kontrowersyjną".

Zaproszenie dla rosyjskiej delegacji bez Putina

Informację o zaproszeniu dla rosyjskiej delegacji potwierdziła Misja Wyzwolenia, odpowiedzialna za organizację uroczystości. Zaznaczyła jednak, że Władimir Putin nie zostanie zaproszony na obchody ze względu na agresję na Ukrainę.

"Biorąc pod uwagę okoliczności (rosyjska ofensywa w Ukrainie), prezydent Putin nie zostanie zaproszony. Rosja zostanie jednak zaproszona, aby uhonorować wagę zaangażowania i poświęcenia narodu radzieckiego, a także jej wkład w zwycięstwo w 1945 roku" - stwierdziła w komunikacie Misja Wyzwolenia.

Nie podano żadnych szczegółów na temat szczebla, na jakim Rosja mogłaby być reprezentowana podczas obchodów w Normandii.

Władimir Putin ostatni raz zaproszony był w 2014 roku

Lądowanie sił alianckich w Normandii, które miało miejsce 6 czerwca 1944 roku, jest uważane za kluczowe wydarzenie przyczyniające się do ostatecznego zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej. Wydarzenie to, znane również jako D-Day, obchodzone jest co roku podczas uroczystości, w których biorą udział wysokiej rangi oficjele z różnych części świata.

W 2014 roku, podczas 70. rocznicy D-Day, w obchodach uczestniczył rosyjski dyktator Putin. Było to jeszcze przed rozpoczęciem przez Kreml pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Warto jednak przypomnieć, że wojska Związku Sowieckiego nie były częścią sił alianckich i nie brały udziału w lądowaniu w Normandii.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kremlfrancjanormandia
Wybrane dla Ciebie