Trwa ładowanie...
d2v807a

Kontrowersje wokół nominacji szefa Konwentu Morskiego. "Spiskowe myślenie"

Przyjaciel o. Rydzyka, były współpracownik Jana Kobylańskiego, kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki został przewodniczącym Konwentu Morskiego. Osobiste gratulacje złożył mu Jarosław Kaczyński - informuje "Gazeta Wyborcza". Opozycja uważa, że przez tę nominację prace Konwentu zostaną upolitycznione.
Share
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Zbigniew Sulatycki podczas "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów", współorganizowanego przez PiS 13 grudnia 2014 r.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Zbigniew Sulatycki podczas "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów", współorganizowanego przez PiS 13 grudnia 2014 r.Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2v807a

Konwent Morski - zgodnie z założeniami - ma "opiniować kluczowe kierunki działania w obszarze gospodarki morskiej, rekomendować inicjatywy oraz przedkładać projekty koncepcji rozwoju". Zdaniem Tadeusza Aziewicza, posła i ministra gospodarki w gabinecie cieni PO, nominacja przewodniczącego sprawia, że nie ma gwarancji takiego działania nowej struktury.

- Będzie w nim przeważać miks myślenia etatystycznego i spiskowego - ocenia w rozmowie z gazetą Aziewicz.

Opozycja uważa, że Sulatycki otrzymał nowe stanowisko tylko za zasługi dla partii Jarosława Kaczyńskiego i krytykę jej przeciwników. Przewodniczący Konwentu za rządów PO-PSL wielokrotnie uczestniczył w manifestacjach PiS i atakował ówczesne władze. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza" były wiceminister transportu i gospodarki morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, od wielu lat wspiera również środowisko Radio Maryja.

d2v807a

Dziennik dodaje, że przez lata Sulatycki był też przedstawiany jako prawa ręka Jana Kobylańskiego, prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USPOAŁ), oskarżanego o antysemickie wypowiedz i ataki na polskich dyplomatów.

Według ustaleń gazety Sulatycki został w 2005 roku honorowym członkiem USOPAŁ. Trzy lata temu Kobylański uznał go jednak za "szpiega układu pookrągłostołowego".

oprac. A. Jastrzębski

d2v807a

Podziel się opinią

Share
d2v807a
d2v807a
Więcej tematów