Trwa ładowanie...
d1gi109

Kontroler lotniska spowodował katastrofę

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w środę Wojskowy Sąd Garnizonowy w Poznaniu kontrolera lotów kpt. Mirosława B., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie katastrofy wojskowego samolotu Su-22. Dodatkowo sąd zakazał kpt. B. zajmowania stanowiska kontrolera lotów przez dwa lata.

d1gi109
d1gi109

Do wypadku doszło w połowie czerwca 2001 r. w Powidzu. W katastrofie zginęło dwóch pilotów 6. eskadry lotnictwa taktycznego: 36-letni podpułkownik Maciej Górkiewicz i 27-letni porucznik Arkadiusz Madej.

_ Oskarżony umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu powietrznym. To nie był błąd w sztuce. To był bezmyślny błąd_ - uzasadniał wyrok sędzia ppor. Wojciech Wierzbicki.

Zdaniem sądu, kpt. Mirosław B. mógł zapobiec śmierci swoich kolegów. Moc komendy, którą mógł wydać i nie zgodzić się na lądowanie samolotu, była olbrzymia. Ta komenda mogła dać dwóm osobom życie - uzasadniał sędzia Wierzbicki.

Do katastrofy samolotu szkolno-bojowego Su-22 doszło 33 minuty po północy 13 czerwca 2001 r. Samolot rozbił się podchodząc do lądowania. Według Prokuratury Wojskowej, w chwili gdy doszło do wypadku nad lotniskiem była fatalna pogoda.

Wyrok nie jest prawomocny. (reb)

d1gi109
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gi109
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj