Trwa ładowanie...
ycipk-vedh4a

Kontrola w związku sportowym. Sprawdzają b. współpracownika ks. Jankowskiego

Kontrowersje wokół nowego prezesa Polskiego Związku Curlingu. Został nim Mariusz Olchowik, była prawa ręka prałata Henryka Jankowskiego, znajomy polityków prawicy. Tymczasem związkiem sportowym nie może zarządzać osoba karana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 2006 r. Olchowik był prezesem Instytutu ks. prałata Henryka Jankowskiego i bliskim współpracownikiem duchownego
W 2006 r. Olchowik był prezesem Instytutu ks. prałata Henryka Jankowskiego i bliskim współpracownikiem duchownego (PAP, Fot: Stefan Kraszewski)
ycipk-vedh4a

Olchowika działacze klubów polskiego curlingu poznali w dzień wyborów nowych władz w związku 14 grudnia w Warszawie. Okazało się, że jest człowiekiem kończącego kadencję prezesa Andrzeja Jaworskiego - byłego posła PiS. Kandydat obiecuje spłatę zadłużenia związku i przekonuje do siebie delegatów i zostaje prezesem.

Jednak jak zauważa oko.press, Olchowik został powołany na prezesa niezgodnie z prawem. Portal przywołuje art. 9 ustawy o sporcie, który mówi, że "członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego".

Serwis przytacza też zapisy z Krajowego Rejestru Karnego, z których wynika, że Olchowik został skazany prawomocnymi wyrokami w 2015 i 2017 roku za przestępstwa przeciwko mieniu. Druga z tych kar nie uległa dotąd zatarciu - wyjaśnia oko.press.

ycipk-vedh4a

Sprawę wyjaśnia już Ministerstwo Sportu i Turystyki. - Jeżeli ta informacja się potwierdzi, ministerstwo po przeprowadzeniu postępowania nadzorczego, uchyli uchwałę Zgromadzenia Delegatów powołującą ww. osobę na Prezesa Zarządu PZ Curlingu” - zapewniła dziennikarzy serwisu Anna Ulman, rzecznik prasowy resortu.

Wino prałata Jankowskiego

Mariusz Olchowik w latach 90. - już jako nastolatek - współpracował z prałatem Jankowski, proboszczem parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku. Później to właśnie on miał być pomysłodawcą produkcji wina i wody stołowej z wizerunkiem księdza.

Działanie fundacji związanej z duchowym zakończył skandal obyczajowy i nagłośnione przez media wizyty w agencjach towarzyskich oraz imprezy z alkoholem. Olchowik pracował też w spółce stoczniowej, Prokomie Ryszarda Krauzego, a także dla Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusza Rydzyka.

ycipk-vedh4a

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Andrzej Duda dla WP: Problem polega na paleniu śmieci

ycipk-vedh4a
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-vedh4a

ycipk-vedh4a
ycipk-vedh4a