Trwa ładowanie...

Kontrola w MOPS w Będzinie po śmierci Szymona

Zakończyła się kontrola w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie, która miała związek ze sprawą małego Szymona. Raport pokontrolny wysłano do prokuratur w Bielsku-Białej i Będzinie - podała rzeczniczka będzińskiego magistratu Agnieszka Siemińska.

Kontrola w MOPS w Będzinie po śmierci SzymonaŹródło: Policja.pl
dso4hfs
dso4hfs

Kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie rozpoczął specjalny zespół powołany przez prezydenta miasta. Sprawa ma związek ze śmiercią małego Szymona, odnalezionego w stawie w Cieszynie w 2010 r.

Jak wynikało z pierwszych ustaleń, rodzice nieżyjącego Szymona z Będzina aż do czasu ich zatrzymania pobierali świadczenie rodzinne m.in. na to dziecko. Komisja wykryła w dokumentacji też inne nieprawidłowości, ale - jak zaznaczyła w piątek Siemińska - szczegóły związane z wynikami przeprowadzonej kontroli nie będą ujawniane. - Cały raport zostanie przekazany do prokuratury (...). Musimy kierować się dobrem śledztwa - powiedziała rzeczniczka.

Zespół, który przeprowadził kontrolę w MOPS, przygotował już raport pokontrolny wraz z wnioskami. W piątek po południu raport został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, Prokuratury Rejonowej w Będzinie oraz do wojewody śląskiego.

W najbliższym czasie zostanie przeanalizowana kwestia, czy pobieranie przez rodzinę świadczenia na Szymona nosi znamiona wyłudzenia czy też poświadczenia nieprawdy. Decyzja w sprawie złożenia ewentualnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej materii ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu.

dso4hfs

Do wniosków pokontrolnych w terminie siedmiu dni powinien odnieść się dyrektor MOPS. - Te wnioski przede wszystkim będą ukierunkowane na usprawnienie funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - zaznaczyła rzeczniczka.

Zwłoki dziecka znaleziono 19 marca 2010 roku w stawie na obrzeżach Cieszyna. Ciało leżało tam kilka dni. Przyczyną śmierci był uraz jamy brzusznej.

Śledczy przez ponad dwa lata bezskutecznie starali się ustalić tożsamość dziecka i sprawców jego śmierci. W kwietniu tego roku śledztwo zostało umorzone. W ostatnich dniach nastąpił przełom po anonimowym telefonie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie. Osoba przedstawiająca się jako sąsiadka poinformowała, że w mieszkającej obok rodzinie od dłuższego czasu nie widziała jednego z dzieci - Szymona. Podejrzanych zatrzymano w sobotę, a w poniedziałek zostali aresztowani.

Prokuratura zarzuca 40-letniej Beacie Ch. zabójstwo, za co grozi kara od 8 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Kobieta nie przyznaje się do winy. Jej 41-letni konkubent Jarosław R. usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy dziecku, które znajdowało się w położeniu zagrażającym życiu, w połączeniu z nieumyślnym doprowadzeniem do śmierci. Grozi za to kara do 5 lat więzienia. Przyznał się do winy.

dso4hfs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dso4hfs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj